Европейското и българското тютюнопроизводство са защитени минимум за следващите две години – това е един от изводите, направен по време на 10-тата Конференция на Световната здравна организация/СЗО/, проведена в Панама. Форумът бе посветен на бъдещето на тютюнопроизводството в световен мащаб. В него участва и българска делегация, част от която беше и Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите, НАТ-2010 и президент на европейските браншови организации UNITAB и ELTI.
Преди дни той получи специална награда от AGRI AWARDS 2024, за принос в защита на българските интереси на българско и международно ниво в Сектор „Тютюн“.
„Тази специална награда е постигната с приноса на цялата организация НАТ-2010, за това че от 15 години ние вече много добре и адекватно защитаваме и представяме Сектор „Тютюн“ както на национално, така и на международно ниво. Така че, това признание е плод на много, много труд и аз с благодарност го приех от името на целия ектор“, коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, който уточни че наградата е била очаквана.
По отношение на приключилата изкупна кампания на тютюна, браншовикът съобщи, че от едролистната сортова група „Вирджиния“ са реализиране 678 тона, а от другата едролистна сортова група „Бърлей“ – 466 тона. Общо от ориенталските тютюни са реализирани 3 400 тона тютюн. Малко над 3 020 тона са реализираните количества от най-популярния сорт ориенталски тютюн „Басми“. Реализираните количества от сорта „Каба Кулак“ са 385 тона. Общото количество реализиран тютюн за миналата година е в размер на 4 544 тона.
„Странното е, че на фона на два пъти повече регистрирани тютюнопроизводителите през 2023 година, в сравнение с 2022 година, това производство е с близо 600 тона по-малко. Изводът е, че се е увеличил броят на земеделските стопанства, но еднолично се е намалил обемът на всяко едно от тях“, допълни председателят на НАТ-2010.
По думите му, изкупните цени за всички сортови групи са били рекордно високи, както никога досега. За „Вирджиния“ средната изкупна цена е 7.78 лв., за „Бърлей“ – 5.17 лв., за Крумовград, където най-разпространената сортова група е „Басми“ – 10 лв. за кг., за Източен Балкан – 9.90 лв., за „Каба Кулак“ – 7.21лв. Общо за ориенталските сортове тютюн, изкупната цена е 9.67 лв., което е с един лев повече от изкупната цена през 2022 г., която е била 8.92 лв.
„Въпреки тези високи цени, тютюнопроизводителите не сме доволни, защото винаги може повече, не за друго. Ние винаги сме се стремили да получаваме максимални изкупни цени с уговорката, че за да са такива цените, има два фактора - положеният професионализъм на тютюнопроизводителите и конюнктурата, която го предразполага. Годината беше сушава, добивите са по-малко от миналата година, но това е за сметка на качеството. Добрите климатични условия помогнаха да се получи екстра качество на суровината“, допълни председателят на НАТ-2010.
Цветан Филeв коментира и изводите от проведената наскоро в Панама 10-та Конференция Световната здравна организация, COP 10, в която участваше и самият той.
„Не намалява употребата на тютюневи изделия в световен мащаб, напротив. Намалява употребата на традиционните тютюневи изделия за сметка на новите нагреваеми тютюневи изделия, бездимните, които от година на година вземат по-голям дял на пазара и изместват конвенционалните. Националната позиция на България, която е синхронизирана с позицията на ЕС е, че европейското тютюнопроизводство е защитено за минимум две години, до следващата 11-та Конференция на СЗО. Моята прогноза е, че през следващите 4 години, европейското и българското тютюнопроизводство са защитени по всякакви параметри“, съобщи още Цветан Филев.
Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..