В Благоевград днес представят възможностите за кандидатстване с проекти по Програмата за трансгранично сътрудничество „Гърция – България 2021 – 2027г“. В информационния ден участват кандидати от областите Благоевград, Смолян, Кърджали и Хасково. Събитието беше открито от кмета на Благоевград Методи Байкушев и от областния управител Мария Димова.
„Потенциалните бенефициенти следва да представят концепцияотносно проекта, с който възнамеряват да кандидатстват,където очертават най-общо целите, дейностите, очакваните резултати, партньорството. Това е много важно за териториалните програми, тъй като се осъществява задължително между бенефициенти от двете страни на границата - Гърция и България. Трябва да представят общия бюджет и да докажат ефекта върху трансграничния регион. И това е първият етап от процедурата по одобряване на проектни предложения“. Това каза за Радио Благоевград Жени Динкова, ръководител проекти във съвместния секретариат по програмата „Гърция – България“.
„След като ние одобрим най добрите проекти, ще им бъде дадена възможност от 30 работни дни да подготвят истинския проект и оттам нататък започва процедурата по одобряване. Моята оптимистична прогноза за одобрени проекти е есента“, каза още Жени Динкова и уточни, че в днешния информационен ден има 87 предварителни регистрации и броят продължава да расте.
Това е втори информационен ден. Първият е проведен преди няколко дни в Александруполис, където са били регистрирани над 100 участници.
„Интересът към тези програми винаги е бил много голям, тъй като регионът е общ – европейски, дели ни само една граница, но се създават партньорства и оборотът от туристи, от пътници, от бизнесмени се увеличава“, подчерта експертът.
В настоящата покана може да се кандидатства с проекти в специфични области като кръгова икономика, опазване на околната среда, биоразнообразие, зелена инфраструктура, включително и за градските области, обучения, качествени услуги в областта на образованието, обучение през целия живот, инфраструктура, която е добра за хора със специални потребности, иновации, туризъм.
Остава динамична ситуацията около пожара над село Илинденци, който бушува вече трети ден. Мобилизирани са много огнеборци и специализирана техника и въпреки това заради силния вятър битката с огъня е истинско предизвикателство. Главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението информира, че..
Усложнява се обстановката в района на пожара над село Илинденци. Малко преди 15:00 ч. беше изтеглена част от живата сила в района на пожара, където заради силния вътър, пожарът от низов е станал върхов, каза за Радио Благоевград кметът на Струмяни Емил Илиев. Най-голямото предизвикателство пред огнеборците е вятърът, каза за Радио Благоевград..
Продължава да е сложна и динамична обстановката в района над село Илинденци, община Струмяни, където от вчера бушува пожар. Булдозери правят по-широки просеки към населените места в посока Кресна и към планината с цел недопускане на разпространението на огъня. Почти двойно се увеличи броят на огнеборците днес в сравнение с вчера. Заради..
Няма опасност за населените места , но пожарът продължава да се разраства на североизток, каза за Радио Благоевград комисар Валентин Василев. Към 9.30 ч. хеликоптер започна да облива пожара. Очаква се помощ по въздух и от ЕС, каза по-рано днес областният управител Георги Динев. Относно моментната картина на пожара, комисар Валентин Василев, заяви..
Пожарът, възникнал вчера следобед край ТЕЦ "Бобов дол" е локализиран. В района все още горят бали със слама и 15 вагона, натоварени със слама. До момента огънят е обхванал площ от 30 дка. съобщиха от полицията в Кюстендил. Гасенето продължава и през днешния ден. От полицията допълниха, че направените резултати от замерването на въздуха са в норма...
12 доброволци от столицата гасят пожара над село Илинденци. Антон Терзиев от доброволно формрование „Софийска община“ каза за Радио Благоевград, че доброволците от формированието ще действат в района на дерето, за да не допуснат пожарът да продължи към пътя. Те се включат в гасенето с ранцеви пожарогасители и с лопати и с кирки, с които ще правят..
Над 20 са изгорелите къщи, няма пострадали хора, твърдят от общината. На територията на трите села – Рани луг, Слишовци и Насалевци е обявено частично бедствено положение. Екипи на пожарната , гранични полицаи, горски служители, земеделци и доброволци се включиха в потушаването на огъня. Пожарникарите останаха на терен и през нощта, а доброволците бяха..