Има какво да празнуваме на 8 март, защото жените имаме своето място, своята роля и принос не само в семейството и за децата, но и във всички сфери на живота. „Това трябва да бъде ценено и почитано“, каза за Радио Благоевград Михаела Джоргова, психолог, консултант-логотерапевт, председател на Асоциацията "Общество и ценности“. Тя подчерта, че има нужда да показваме внимание, да получаваме и даваме любов всеки ден, че „от нас зависи да си я подаряваме, да я инициираме всеки един ден“. Въпреки различния език, на който говорят жените и мъжете, зрялото общуване в семейството е възможно и необходимо, като открито и искрено бъдат споделяни нужди, очаквания, „за да чувстваме, че няма да бъдем осъдени, а ще бъдем разбрани и подкрепени“.
Като координатор на екипа за провеждане на седмицата на брака в България, Михаела Джоргова сподели, че тази година инициативата е достигнала до много повече хора и е била подкрепена от значително повече организации и местни власти. Тревожат обаче опитите за предефиниране на семейството и брака като институция чрез узаконяване на еднополовите бракове. „Важно е да знаем, че не всяка двойка има дете, но всяко дете има баща и майка. То има правото да ги познава, има нуждата и копнежа“, напомни експертът и призова като общество да защитаваме правата на децата, „защото бракът като институция е да защити правото на децата, а не любовта на двама души“. Болшинството българи държат децата да имат майка и баща, а въпрос на съвест и на морален избор е какви решения ще вземат политиците за промяна на законодателството в тази посока.
Цялото интервю с Михаела Джоргова чуйте в звуковия файл.
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..