Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Да вдъхнем нов живот“ в петричкото село Коларово

Снимка: личен архив

Кампания по залесяване на различни дървесни видове организират доброволци и кметството в петричкото село Коларово, по повод предстоящата Седмица на гората.

Идеята е, около алеята при влизането в Коларово, да бъдат засадени различни дървесни видове и храсти, които да облагородят мястото, предпочитано от местните хора за разходка и релакс.

„Нарекохме Кампанията „Да вдъхнем нов живот“ и мисля, че името си идва със самата идея. Защото мястото, което ще бъде облагородено,  ще събере желанието на жителите на село Коларово и на институциите, да дадем един нов шанс за живот на малките населени места и на гражданското общество да бъде по-активно в подобни кампании. Това е една гражданска инициатива, защото от дълго време тази алея, която ще бъде озеленена, очаква да й вдъхнем нов живот и тя да продължи да изпълнява своите функции“, съобщи за Радио Благоевград  Кристина Ръжданова, председател на Фондация „Проект Бранище“, заместник-председател на Сдружение „Български щит“ и един от инициаторите на кампанията.

Според нея, целогодишно жители и гости на село Коларово се разхождат по тази алея и е редно тя да бъде облагородена, така както заслужава.

„След залесяването, ще се разкрие една невероятна гледка към планина Беласица, така че, всеки, който влиза в село Коларово откъм Петрич, ще види една прекрасна алея на входа на  селото“, категорична е Ръжданова.

Кампанията е подкрепена не само от местните хора, но и от кмета на село Коларово Евгени Мицков, от Дирекцията на Природен парк „Беласица“ и от разсадник в София, който ще дари 30 броя дървесни видове, основно чинари и три вида храсти.

„Стартът на кампанията ще бъде даден на 21 март на алеята в село Коларово, от 10 ч., ще очакваме всички, които имат желание, да се включат в залесяването. Ще им бъдат осигурени всички необходими материали като ръкавици и други, но най-вече да си носят доброто настроение и усмивките, защото на 21 март ще посрещнем пролетта. Какъв по-хубав начин от това да посрещнем пролетта с тази инициатива“, коментира още Кристина Ръжданова.

Тя съобщи, че Фондация „Проект Бранище“ е един от организаторите и на Националния конкурс за детска рисунка „Кестеновите гори и техните обитатели“, който се провежда съвместно с Дирекцията на Природен парк „Беласица“.

„Още от миналата година, заедно с Дирекцията на Природен парк „Беласица“, стартирахме една кампания за популяризиране на кестена и кестеновите гори, която представляваше засаждането на кестенови ядки с цел да бъдат отгледани кестенови фиданки, които съответно да бъдат засадени. Кампанията имаше голям успех, тъй като ние посадихме първите кестенчета, които столичната 136 детска градина ни дариха. Така, в село Коларово, посадихме първите, вече отгледани, 6 кестенови дръвчета. Заедно с Природен парк “Беласица” решихме да направим продължение на тази чудесна кампания с този конкурс“, коментира още председателят на Фондация „Проект Бранище“.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Кристина Ръжданова:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38