Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Кабут:

За добрите сърца и добрите дела

Николай Кабут е бивш брокер на недвижими имоти от София, а в момента живее и работи в Германи, където се грижи за възрастни хора. Той е израснал в Дом за деца. След като напуска системата на 17 години, той веднага си намира работа и с много усилия, труд и знанията, които е успял да придобие, успява сам да се пребори с предизвикателствата, които ежедневно ни поднася животът. За него каузата да помага именно на деца, настанени в домове в страната е много лична и обвързваща и винаги е била неизменна част от начина му на живот.

Когато през 2016 година Николай заминава за Германия, създава страницата "Добрите сърца" като средство, чрез което да продължи да помага на децата. При едно от редовните си посещения на Центъра за настаняване от семеен тип "Света Богородица" в Благоевград  установява, че леглата на децата са много стари и неудобнни, особено за по-малките и тогава назрява идеята за инициативата "Подари легло на дете". Тя стартира през месец януари и днес вече децата от Центъра имат 16 нови легла.

"Парите събрахме благодарение на мои колеги бивши брокери на недвижими имоти в София, мои колеги тук в Германия и дарители от България и Германия. Радваме се, че успяхме да осигурим 16 легла с матрак, 16 нощни шкафчета, диван, както и секционна част", коментира в ефира на Радио Благоевград Николай Кабут. 

През пролетта за децата от Центъра за настаняване от семеен тип "Света Богородица" предстои и екскурзия до Рилския манастир, която се организира отново от добротворците в Добрите сърца. 

"Вече всичко е подготвено - транспорт, храна. Лично аз съм привърженик децата да се запознават с Българската православна църква и по този начин да приемат малко духовна храна", сподели пред Радио Благоевград Николай Кабут.

"Това, което децата ми дават като любов, аз им го връщам двойно с такива инициативи и за мен винаги е било по-важното не самият подарък да се даде на детето като такъв, а по-скоро да му се отдели време и внимание", казва Николай, споделяйки, че, когато той самият е живял в такъв дом, е имал най-голяма нужда именно от това - някой да му отдели внимание. 

Според него най-големият проблем за децата, настанени в тези институции е, че никой не ги учи за това какво ги очаква, когато дойде времето да ги напуснат. 

"Би трябвало да ги учат, би трябвало да ги подготвят психически за това какво ги очаква "след", защото във всеки един дом имаш осигурена храна, имаш подслон, но след това, когато ти израснеш, всичко опира до теб", споделя Николай Кабут.

Още за това как израстват децата, настанени в институциите в страната и колко малко е нужно, за да направим нещо голямо и значимо за тях, чуйте в интервюто на Ваня Бахчиванова с Николай Кабут.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18

Ученици от три държави видяха отблизо роботи в действие

Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..

публикувано на 02.07.25 в 10:52

Доброволци с превенция срещу пожарите в Благоевградско

През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..

публикувано на 01.07.25 в 12:21

Любомира Димитрова: Добре е да си позволяваме поне две почивки в годината

Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати.  В..

публикувано на 30.06.25 в 13:42

Дима Кисьова представи дебютната си поетична книга в Благоевград

Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..

публикувано на 30.06.25 в 10:03

Психологът Стела Велева: Еврото – нова валута, стари страхове

В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..

публикувано на 27.06.25 в 15:10