Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотоизложба в ЕП разказва 20-годишната история на Парка за мечки край Белица

3
Снимка: Четири лапи

20 фотоси разказват вълнуващата история на Парка за мечки край Белица са експонирани в Европейския парламент в Брюксел. Фотоизложбата под надслов „Спасените: 20 години история“ ще бъде открита тази вечер от 18 ч., като идеята е да бъде разказана впечатляващата еволюция и мисия на мечото селище, управлявано съвместно от Фондация „Четири лапи“ и Фондация „Бриджит Бардо“.

Експозиция може да бъде разгледана от всички посетители, гости и работещи в европарламента до петък на обяд, 22 март.

„Вълнуваме се много екипът на Фондация „Четири лапи“ и ръководството на Парка за мечки, защото такава изложба се случва за първи път за „Четири лапи“ като международна фондация, защото това за нас е доста голям успех и постижение. Това е много повече от една изложба и повод за гордост. Това за нас е призив за обществено действие и подкана към публиката за по-голяма колективна отговорност към всички живи същества“, съобщи за Радио Благоевград Деница Славова от отдел Комуникации на Фондация „Четири лапи“.

Изложбата показва тежкото минало на мечките, но и тяхното спасение и е символично доказателство, че съвместните усилия на гражданското общество и различните институции, на отделните индивиди, реално могат да помогнат за изграждането на един свят, изпълнен със състрадание и съпричастност към животните, към който „Четири лапи“ се стреми и иска да работи.

„Неслучайно, европейските избори са тази година, надявам се да привлечем внимание и към нашите теми, надявам се да успеем. Очакваме на официалното откриване да присъстват представители на Европейския парламент, колегите от Фондация „Бриджит Бардо“, представители от град Белица. От Белица до Брюксел разказваме историята на Парка за мечки“, допълни Деница Славова.

Фотоизложбата ще бъде показана и на различни места в България. В момента Паркът за мечки е затворен за посетителите, защото мечките продължават да спят зимен сън. Най-вероятно ще бъде отворен по традиция на 1 април, но всичко зависи от метеорологичната обстановка. В момента обитателите на мечото селище са 17, като през тези 20 години там са били спасени много животни.

През тази година в Парка за мечки край Белица предстоят да се случат много нови неща, повечето от които ще имат образователна насоченост.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Деница Славова:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38