В Наредбата за прием в детските градини и ясли в Благоевград не са регламентирани дейностите по прием на деца със специални образователни потребности. По този начин родителите не могат да ползват правото си на самостоятелен критерий за предимство при прием в тези заведения. В документа липсват и текстове по отношение на приема на децата с хронични заболявания, не е изчистен и въпросът с правото на прием на децата на бежанци.
Това заяви в ефира на Радио Благоевград общинският съветник Василиса Валеова, председател на Комисията по култура, образование и вероизповедание в ОбС-Благоевград.
Приемът в детски градини и ясли ще започне на 1 април, а в момента все още върви общественото обсъждане на проектонаредбата, която трябва да уреди и изясни целия процес – от подаване на документите до финала на записването на децата.
„Обсъждането е до 26 март, като аз съм изготвила предложение по текстове на този документ. Липсват много текстове, които са важни за родителите, но най-сериозният пропуск е отсъствието на текстове, които уреждат приема на децата със СОП. Освен това в документа се залагат правомощия само на родителите, но не и настойниците в целия процес“, подчерта Валеова. Тя попита и защо срокът за заповед на кмета на общината за броя на групите и броя на децата в тях е даден за 30 март, а не в началото на всяка календарна година.
„Така че освен изчистване на критериите по отношение на адрес и на проблеми, които съм успяла да потърся в подобни наредби на други общини, съм се опитала да обхвана най-сериозните проблеми, така че влизайки в сила на този документ, родителите да имат спокойствието, че децата им ще бъдат приети без проблеми и ще бъдат информирани още в началото какво ги очаква“, увери общинският съветник.
Още от казаното от Василиса Валеова по темата може да чуете в прикачения линк:
Валеова коментира и предложението на общинска администрация да преструктурира общинските културни звена в културни институти. Промяната ще засегне Биг Бенд – Благоевград, Градската художествена галерия, Камерна опера и Ансамбъл „Пирин“.
„Предложението беше много обстойно дебатирано на заседание в нашата комисия. Идеята е добра по отношение културните организации, които са с бюджет от Община Благоевград. До този момент те бяха второстепенен разпоредител като едно общо юридическо лице. Сега предложението е да им се даде бюджетна самостоятелност“, коментира Василиса Валеова, която е бивш кмет по образованието и културата в Благоевград.
Тя разказа, че на заседанието на Комисията по образование, култура и вероизповедание към ОбС са поканили ръководителите на засегнатите общински културни звена и цялата дискусия може да се гледа онлайн.
„Опасения изрази ръководителят на Биг Бенд - Благоевград, тъй като в тази общинско културно звено има само изпълнители музиканти. Там няма администратор, който да подпомага евентуалното управление на самостоятелен бюджет, както и кандидатстването за допълнително финансиране с проекти. Общината в лицето на кмета Методи Байкушев, се опита да убеди ръководителите, че общинската администрация ще им помага, ще има хора, които ще съдействат. Беше даден пример с общински бендове в цялата страна и нито един от тях не е самостоятелно юридическо лице.
Изникнаха много въпроси – как тези културни институти ще делят комуналните разходи за сградите, в които не са единствени ползватели“, допълни Василиса Валеова.
Още може да чуете тук:
Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..
„Самота“ и „Огън от спомени“ са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание. От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо с пиано,..
Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”. През учебната 2024/2025 г . 1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..
От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..