В Наредбата за прием в детските градини и ясли в Благоевград не са регламентирани дейностите по прием на деца със специални образователни потребности. По този начин родителите не могат да ползват правото си на самостоятелен критерий за предимство при прием в тези заведения. В документа липсват и текстове по отношение на приема на децата с хронични заболявания, не е изчистен и въпросът с правото на прием на децата на бежанци.
Това заяви в ефира на Радио Благоевград общинският съветник Василиса Валеова, председател на Комисията по култура, образование и вероизповедание в ОбС-Благоевград.
Приемът в детски градини и ясли ще започне на 1 април, а в момента все още върви общественото обсъждане на проектонаредбата, която трябва да уреди и изясни целия процес – от подаване на документите до финала на записването на децата.
„Обсъждането е до 26 март, като аз съм изготвила предложение по текстове на този документ. Липсват много текстове, които са важни за родителите, но най-сериозният пропуск е отсъствието на текстове, които уреждат приема на децата със СОП. Освен това в документа се залагат правомощия само на родителите, но не и настойниците в целия процес“, подчерта Валеова. Тя попита и защо срокът за заповед на кмета на общината за броя на групите и броя на децата в тях е даден за 30 март, а не в началото на всяка календарна година.
„Така че освен изчистване на критериите по отношение на адрес и на проблеми, които съм успяла да потърся в подобни наредби на други общини, съм се опитала да обхвана най-сериозните проблеми, така че влизайки в сила на този документ, родителите да имат спокойствието, че децата им ще бъдат приети без проблеми и ще бъдат информирани още в началото какво ги очаква“, увери общинският съветник.
Още от казаното от Василиса Валеова по темата може да чуете в прикачения линк:
Валеова коментира и предложението на общинска администрация да преструктурира общинските културни звена в културни институти. Промяната ще засегне Биг Бенд – Благоевград, Градската художествена галерия, Камерна опера и Ансамбъл „Пирин“.
„Предложението беше много обстойно дебатирано на заседание в нашата комисия. Идеята е добра по отношение културните организации, които са с бюджет от Община Благоевград. До този момент те бяха второстепенен разпоредител като едно общо юридическо лице. Сега предложението е да им се даде бюджетна самостоятелност“, коментира Василиса Валеова, която е бивш кмет по образованието и културата в Благоевград.
Тя разказа, че на заседанието на Комисията по образование, култура и вероизповедание към ОбС са поканили ръководителите на засегнатите общински културни звена и цялата дискусия може да се гледа онлайн.
„Опасения изрази ръководителят на Биг Бенд - Благоевград, тъй като в тази общинско културно звено има само изпълнители музиканти. Там няма администратор, който да подпомага евентуалното управление на самостоятелен бюджет, както и кандидатстването за допълнително финансиране с проекти. Общината в лицето на кмета Методи Байкушев, се опита да убеди ръководителите, че общинската администрация ще им помага, ще има хора, които ще съдействат. Беше даден пример с общински бендове в цялата страна и нито един от тях не е самостоятелно юридическо лице.
Изникнаха много въпроси – как тези културни институти ще делят комуналните разходи за сградите, в които не са единствени ползватели“, допълни Василиса Валеова.
Още може да чуете тук:
Младите хора, особено студентите в България гледат американски филми, слушат американска музика, носят американски брандове, ползват телефони, разработени от американски компании. Със сигурност всички сме чували безброй разкази на хора, които са били в Америка или имат близки, които живеят в там. А каква е срещата лице в лице с американската мечта?..
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..