Как десетки милиони от бюджета на НОИ изтичат под формата на обезщетения към хора, усвоили перфектно схема за краткосрочна работа в други държави от Европейския съюз? Каква е схемата, която им осигурява сериозен месечен доход за цяла година, без да работят, намирайки начин да откажат предложенията за работа от бюрата по труда?
"Сиромах човек, жив дявол" - тази мъдрост напълно важи за хората, намерили начин да надхитрят държавата, чиято политика ни поставя на последно място по доходи в ЕС. В бедните и със слабо развита икономика райони, в какъвто все повече се превръща област Благоевград, възможността за стабилна работа и що-годе добри доходи намалява, особено за нискоквалифицираната работна ръка. Мнозина потърсиха по-добър шанс в чужбина, цели семейства станаха гастербайтери, цели села се стопиха. Някои откриха варианта за сезонна работа в чужбина, но на много места ги третираха като бели роби.
И изведнъж се появи шанс да отидат за седмица-две, максимум месец, да работят в друга държава от ЕС и връщайки се у нас, да си осигурят добър месечен доход, по-висок от средната заплата за област Благоевград, за цяла година, без да работят – под формата на обезщетение, гарантирано от европейски регламент.
Процедурата никак не е сложна, а и хората са си изпипали нещата. Връщайки се от кратка работа в чужбина, те първо се регистрират в бюрото по труда. Най-многобройните групи откриваме в Разлог и Гоце Делчев.
За 2023 г. регистрираните безработни са малко над 4000. От тях регистрираните след работа в чужбина са 42% от общия брой новорегистрирани. За сравнение, през 2022 г. броят на регистрираните, завърнали се от чужбина, е 29,5%.
Лицата се връщат предимно от Франция, работили в селското стопанство масово с краткосрочна заетост – 4 до 10 дни, отбелязва пред БНР Йорданка Еринина, директор на Бюрото по труда в Разлог, което обслужва още три общини - Банско, Белица и Якоруда.
Завърналите се най-вече от Франция едва ли са поискали да започнат работа, защото са били сигурни, че ще получат много добри обезщетения от НОИ. И са открили законен начин да откажат предложенията за работа, така че да не загубят правото на обезщетение за следващите 12 месеца.
За 2023 година се оказва, че област Благоевград държи рекорда в страната - 40% /1875 лица/от всички възползвали се от тази схема /4464 лица/, са от нашия район и те вземат най-високите месечни обезщетения - средно 1743 лева. Какви са изискванията на НОИ за отпускане на тези обезщетения и каква е процедурата?
Стажът и доходът на завърналия се от работа в чужбина се проверява през електронна система за обмен на данни с други държави членки на ЕС.
Може да се каже, че хората познават добре своите права, коментира Георги Желев, началник отдел "Краткосрочни обезщетения по договори" в НОИ.
1875 са жителите на Благоевградска област, на които е отпуснато обезщетение по европейски регламенти. Средната стойност от 1743 лева е близка до максималната - 1800 лева, при средна заплата за област Благоевград 1329 лева.
Регистрацията им като безработни в бюрата по труда се прави най-вече с цел да им бъде предложена работа и те да се впишат активно на българския трудов пазар. Оказва се обаче, че всички предложения са неподходящи за тях и те ги отказват аргументирано и с документи, потвърждава експертът от НОИ Георги Желев.
Равносметката: за една година биват източени между 35 и 37 милиона лева от осигурителните ни вноски, и то само за област Благоевград.
„Благоевград блус и джаз фестивал“ ще се проведе на 21 и 22 март, а днес бе встъпителната пресконференция. В нея участваха зам.-кмета на община Благоевград Станислав Кимчев, създателите и кураторите на събитието Любима Бучинска и Васко Кръпката, музикантите Вили Стоянов и Боби Янев, диригент на Биг Бенд Благоевград. Откриването ще се състои..
Кметът на община Благоевград, Методи Байкушев, е поискал спешна среща с министъра на образованието във връзка с вървящи обсъждания за евентуалното намаляване на броя на паралелките в горния курс на обучение в средното образование. Това стана ясно на извънредна пресконференция на кмета и зам.кмета Боряна Шалявска. Методи Байкушев се обяви..
Новият сборник "Разкази от пандемията или как се сприятелих с един комар” на Иван Димитров ще бъде представен в Регионалната библиотека в Перник на 16- ти януари. С разказите, които съдържа, книгата връща читателите във времената на извънредното положение през 2020 г. На неговите страници с еднаква тежест си съжителстват абсурдът и самотата,..
Близо 340 хиляди лица и семейства са одобрени и са получили помощи за отопление за настоящият зимен сезон, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане. Еднократната помощ за деца в първи, втори, трети, четвърти и осми клас е отпусната на 233 хиляди семейства за над 251 хиляди ученици. За учебната 2024-2025 година еднократната помощ от 300 лева..
Среща на кметовете на 9-те общини, ръководители на регионални звена и специалисти ще се проведе от 11 ч. при областния управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски по проблема с безстопанствените животни по пътищата. Повод е катастрофата от нощта на 28 декември, когато, при удар на кола в коне загина пътуващата в колата 18-годишна Андреа Андонова...
Армията свиква запасняците от януари до април, съобщи Министерството на отбраната. В този период военните окръжия в страната ще изпращат известия до определен брой запасни и собственици на техника-запас. Хората, които са ги получили, ще "могат да осъществяват контакт по телефон за уточняване на точното време на явяване". Централното военно окръжие и..
Югозападният университет „Неофит Рилски“ ще бъде домакин на четири международни турнира по тенис на корт. Турнирите са част от престижната верига UTR Pro Tennis Tour с награден фонд от по 20 000 долара. Първият турнир е за мъже и ще се проведе от 13 до 19 януари, след което, седмица по-късно, ще стартира турнирът за жени. Следващите две надпревари за мъже..