В интервю за Радио Благоевград ръководителят на 32-рата Антарктическа експедиция проф. Христо Пимпирев даде повече информация за продължаващите изследвания на най- южния континент - Антарктида.
Изследванията са важни не само за бъдещето на България, но и за бъдещето на човечеството. В Антарктида има достатъчно залежи от най-ценните в последните години елементи като хром, кобалт, мед. Без тези елементи е невъзможно създаването на смартфони, например. Българските учени са работили по 12 проекта. Създадена е нова научна база. През следващата година ще продължи нейното оборудване. За втори път българската експедиция пътуваше с българския научно-изследователски кораб „Св.св. Кирил и Методий“, който прекоси световните океани, дори в най- опасните маршрути до другия край на света. Българските учени бяха и посланици на родината си. При спирането на пристанище в Аржентина българският кораб е посетен от 5000 души. Някои от тях за първи път чуваха името България.
Еспедицията приклйчи успешно и вече започна подготовката за следващата- 33-тата. Неслучайно България е сред 28-те страни в света, които имат правата в управлението на антарктическия континент. Там на практика имаме българска територия. Преди три години на Канада е отказано правото да участва в управлението на ледения континент. Повече можете да научите от разговора на Иван Лазов с проф. Христо Пимпирев:От днес до неделя Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението, младежкия порив и надеждата. За втора поредна година тук се провежда инициативата „Ела си в Благоевград“, която събира местни жители, гости на града и българи, живеещи в чужбина. Напук на юлската жега, събитието раздвижи градската сцена в типичен стил – големи дози от онези вибрации, които..
Екстремно високите юлски температури поставиха на изпитание и болни, и здрави. Какви са основните рискове за сърдечносъдовата система при пиковите горещини, какво трябва да бъде поведението ни? В предаването „Сюжети от деня“ на БНР-Радио Благоевград отговорите потърсихме от доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна..
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..