Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравка Евтимова: Човек има най-много, когато дава

Снимка: Ани Петрова

Писателката Здравка Евтимова, заедно с още известни личности от различни индустрии, бе сред основните говорители на годишната конференция TEDxAUBG в Благоевград. Тя избра да говори пред студентите от Американския университет за общественото явление „калинки“ и образованието. „Внимателно и аргументирано се стремя да стигна до извода, че явлението “калинки“ е знак за заболяване, от което страда обществото – не добре развита демокрация. А лечението е високото образование“, сподели разбирането си за Радио Благоевград Здравка Евтимова. Според  именитата ни писателка, младите хора на България осъзнават силата и стойността си и освен, че са красиви, не са малко и интелигентните хора сред тях.  „Аз мисля, че ние родителите, по-възрастните хора имаме известна вина за това, че предоставяме готови решения и не оставяме младежта да се поизмъчи малко. Всяка защита, всеки случай, когато използва някакви връзки и контакти да наредим някого на определена позиция, извършваме огромно престъпление към този човек, убиваме неговите воля и способност да създава решения“, коментира Здравка Евтимова.

Според нея мощното навлизане на изкуствения интелект за сега не е заплаха за човечеството, но е възможно  да  доведе до създаването на нова, високо развита цивилизация, която ще умее да изпитва дори чувства – болка, радост, щастие. „Тогава няма да става дума за изкуствен интелект, а за друг вид разумни същества, които съвсем спокойно биха могли да се наричат хора“.

Въпреки, че в духовния строй на хората е способността да правят човечеството по-хуманно, в дълголетната си история светът не върви постоянно в тази посока и тревогата за края на човешкия род е неизменна. Едно от качествата на човешкия интелект е да успее не само да оцелява, но и да запазва усещането си за стойност. В тази връзка Здравка Евтимова припомня древната аксиома за щастие: човек има най-много, когато дава, загърбена обаче от доста родни политици. А кризата и поредицата от избори в България са тежък урок за всички, „за да се научим какъв трябва да бъде човекът, когото  ще изберем“. 

Неразказните все още истории за България са за хората, които живеят извън властта и въпреки всичко, което се случва, искат децата им да станат свестни хора. „Тези хора не искат да отглеждат „калинки“. Тези хора искат да отглеждат достойни деца“. Такива истории иска да разказва Здравка Евтимова и ги открива при многобройните си срещи с българи в страната и чужбина. Тя е част от националната инициатива  на Министерството на образованието и науката „Неразказните истории на българите“, насочена към утвърждаване на българската национална идентичност и популяризиране на българския език, традиции и култура.

Цялото интервю със Здравка Евтимова можете да чуете в звуковия файл.



*TEDxAUBG е студентски клуб към Американския университет в Благоевград. Вече 12 година клубът е организатор на годишната конференция под ръководството на официалната организация TED (Technology, Entertainment, Design), която има за цел да популяризира „идеи, ценни за разпространяване“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53