Защо едни и същи стоки имат различни цени в едни и същи сайтове? Въпросът задават потребителите, които в търсене на най-добрата цена за дадена стока, попадат на едни и същи продукти, с различни цени, дори и в едни и същи онлайн магазини.
„Причините могат да бъдат най-различни и една от тях е, че тези търговци не плащат мито. Това им дава възможност да изпращат стоки без оскъпяване. Другото е, че тези електронни магазини реализират много големи обемни продажби, което им дава възможност да спестяват пари от количеството стоки. Третата причина е маркетинговата кампания, която водят търговците. Те предлагат много изгодни сделки, „зарибявайки“ потребителите, с цел да им станат лоялни клиенти“, коментира за Радио Благоевград Габриела Руменова, експерт в сферата на потребителската защита и създател на платформата „Ние, потребителите“.
По думите й, трябва да бъдем много внимателни, когато пазаруваме от интернет магазини, които са извън европейското икономическо пространство, защото не малка част от търговците не го спазват. Понякога ниските цени могат да идват от там, че не са спазени изискванията за безопасност на продаваните стоки и продукти. Така потребителите не са добре защитени от здравна гледна точка.
В момента Европейската комисия извършва проверка на един от големите китайски сайтове, именно поради неспазване на европейското законодателство за безопасност на продаваните продукти.
Проверката е в няколко посоки. Един от акцентите е свързан с безопасността, защото липсва информация за производителя на стоката, както и за европейския представител на този производител. Това е едно от новите изисквания на европейското законодателство. Така че, ако ние не знаем кой е производителят, той явно няма представител в ЕС. Освен това, липсата на информация за алгоритмите за представяне на продуктите, съмнения за фалшиви отзиви, некоректно представяне на информацията за отстъпки, са сред другите проблеми, по които трябва да се произнесе проверяващият орган.
„Ако се наложи да върнем закупена от нас стока и грешката е на онлайн търговеца, тогава упражняваме правото си да предявим рекламация, което автоматично означава, че търговецът трябва да поеме разходите по връщането на стоката и да ни изпрати такава стока, каквато ние реално сме поръчали. Но, ако грешката е наша, зависи от условията на търговеца. Ако търговецът предварително ни е информирал, че при упражнено право на отказ, в 14-дневен срок, ние ще дължим определени разходи, тогава ние ги поемаме. Но, ако той е пропуснал да го направи в своите общи условия и впоследствие претендира, че му дължим такива суми, тогава той не е прав и ние не трябва нищо да плащаме“, уточни още експертът по потребителска защита.
Какви други потребителски съвети дава Габриела Руменова, чуйте в интервюто на Биляна Славчева:
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..