Визуалният артист Савина Топурска гостува на предаването „Ефир за приятели“.
Савина е от Благоевград, от години живее и работи във Франция, където в момента следва докторантура. В Париж младата жена работи по арт проект свързан с летните олимпийски игри 2024. Съвсем наскоро се завърна от далечно пътуване до Африка.
В столицата на Сенегал - Дакар Савина работи в Музея за африканско изкуство по научна програма със заглавие „Разказите на предметите“. Този проект е задача и част от нейния докторски труд в Униврситета Париж-VIII: Венсен-Сен Дени.
„Опитът, който получих в Сенегал, промени моята гледна точка за света. Африка те учи да даваш! Понеже се сблъскваш с липсите, с малките неща, малкия комфорт на който си свикнал, него го няма, най - елементарни неща като дори душ например. Това те възпитава и приземява. Пожелавам на всеки да може да отиде в централна Африка, поне един път, за да види и осъзнае, че всъщност ние европейците, в това число и българите сме част от 10% най-богати хора в света“, разкзава Савина Топурска.
Благоевградчанката работи и по още една много сериозна и любопитна задача - атр проект, свързан с летните олимпийски игри в Париж, които ще бъдат открити на 26 юли в Париж.
„Става за въпрос за една държавна поръчка, за която кандидатсвах миналата година, заедно с една писателка. Френският проект е озаглавен „Разказите на игрите“ и той свързва текст и фотографии. Решихме да работим по темата за олмпийския басейн, който е единсвеното съоражение, което ще остане за общността и след игрите“, обяснява Савина.
Савина Топурска може да чуете в звуковия файл.
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..