Защо е опасен и как в комбинация с алкохол или дрога дишането на диазотен оксид може да увреди централната нервна система? Флаконите с райски газ са все по-достъпни в интернет и заведенията, но не бива да се подценяват вредите и опасността от приемането на този популярен „парти наркотик“ от деца и младежи.
Тази тема поставихме на фокус в предаването „Сюжети от деня“ и потърсихме конкретиката в детайли от Милка Данчова, Консултативен кабинет за отказ от тютюнопушене в Регионалната здравна инспекция в Благоевград и Магдалена Рахова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в областния център.
По закон е забранено продажбата и употребата на диазотен оксид и пълнители за него, включително онлайн, на лица под 18 години, но това не пречи много младежи да си го закупуват и употребяват.
„Виждаме лично, че наредбата не се спазва, някъде може да са стриктни, но има и места, на които не са стриктни самите търговци, разпространители и хората, които печелят от това. Свидетели сме, че цяла индустрия се развива за сметка на здравето на децата, на младите хора, тези които посягат към употребата на райски газ“, заяви в ефира на Радио Благоевград Магдалена Рахова.
Прекомерната употреба на диазотния оксид води и до психическо пристрастяване към райски газ, разясни Милка Данчова.
„Това забавление, което младите хора и децата си доставят с употребата на райски газ приключва много бързо. Ефектът е много кратък. У потребата на райски газ може да доведе до трайни увреждания. Много пъти едно флаконче не е достатъчно и много млади хора използват на вечер по 10 флакончета, а това е прекомерно“, обясни в ефира на Радио Благоевград Данчова, като подчерта, че когато подрастващите използват този райски газ в комбинация с никотин, с алкохол – това може да доведе до необратими последствия за здравето.
Има неотчетени преференции при изборите за Народно събрание - това е един от изводите при проверките, които правят представителите на Демократичния център в момента. Само в някои от избирателните райони, включително и в Благоевградския избирателен район неотчетените преференции са 11 905 броя. Повече от 800 са в Благоевградския избирателен район...
180 години се навършват от построяването на православния храм „Свето Въведение Богородично“ в благоевградския възрожденски квартал „Вароша“. По този повод в Регионалния музей ще бъде открита изложба. На 21 ноември, в Деня на християнското семейство и на патронния празник на храма - Въведение Богородично ще бъде открита музейната..
Целият бранш вече е в последните фази на подготовка за зимния сезон. Това каза за Радио Благоевград Малин Бистрин, председател на Съюза на туристическия бизнес в Банско. „ Резервациите за зимния сезон са в две фази, като първата е през ранната есен, когато се записват основно чуждестранните туристи и фенове на Банско. Те правят своите..
Подписка от над 200 души, писма до десетки институции и срещи с отговорните лица е направила заради безводието в село Стоб Венцислава Венчова. „Проблемът с липсата на вода в селото не е от вчера, а е от десетки години и все още решение на проблема няма, а напротив, нещата се задълбочават, защото не само през лятото, но и сега, през зимния..
Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом след президентските избори в САЩ даде силен тласък на криптопазара. Само за няколко дни цената на биткойн се е повишила рязко и в момента заема първа позиция по пазарна капитализация. „Щатитe обявиха, че ще изградят така наречения биткойн стратегически резерв. Това означава, че правителството на САЩ..
В рубриката „Старите нови занаяти“ по традиция представяме творци, които използват креативността си и дарбите, за да възродят и дадат нов облик на стар занаят. В миналото техниката на рисуването върху коприна се е наричало батик и започва още в Китай. След това се пренася в Япония, Централна Азия, Средният Изток и Индия – това е пътят на..
Може ли Шекспир да ни говори смислено в наши дни, така че да го разберем и по-често да посягаме към неговите текстове? Оказва се, че е възможно и точно това ни доказват студентите от Катедрата по германистика и романистика в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Ивана Стойчева, София Лазарова, Димитър Ников и техните преподаватели д-р Елена Калъпсъзова и д-р Яна..