Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опасният, но позволен райски газ

Защо е опасен и как в комбинация с алкохол или дрога дишането на диазотен оксид може да увреди централната нервна система? Флаконите с райски газ са все по-достъпни в интернет и заведенията, но не бива да се подценяват вредите и опасността от приемането на този популярен „парти наркотик“ от деца и младежи.  

Тази тема поставихме на фокус в предаването „Сюжети от деня“ и потърсихме конкретиката в детайли от Милка Данчова, Консултативен кабинет за отказ от тютюнопушене в Регионалната здравна инспекция в Благоевград и Магдалена Рахова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в областния център.

По закон е забранено продажбата и употребата на диазотен оксид и пълнители за него, включително онлайн, на лица под 18 години, но това не пречи много младежи да си го закупуват и употребяват.

 „Виждаме лично, че наредбата не се спазва, някъде може да са стриктни, но има и места, на които не са стриктни самите търговци, разпространители и хората, които печелят от това. Свидетели сме, че цяла индустрия се развива за сметка на здравето на децата, на младите хора, тези които посягат към употребата на райски газ“, заяви в ефира на Радио Благоевград Магдалена Рахова.

Прекомерната употреба на диазотния оксид води и до психическо пристрастяване към райски газ, разясни Милка Данчова.

Това забавление, което младите хора и децата си доставят с употребата на райски газ приключва много бързо. Ефектът е много кратък. У потребата на райски газ може да доведе до трайни увреждания. Много пъти едно флаконче не е достатъчно и много млади хора използват на вечер по 10 флакончета, а това е прекомерно“, обясни в ефира на Радио Благоевград Данчова, като подчерта, че когато подрастващите използват този райски газ в комбинация с никотин, с алкохол – това може да доведе до необратими последствия за здравето.


 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултури“ вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42

Вече наистина сме в Европа

От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..

публикувано на 17.12.24 в 12:37