Мигрената е едно от най-често срещаните заболявания в света, засягащо повече от 10% от общото население. Което означава, че един на всеки седем души страда от мигрена.
Признаци, симптоми, причини, терапевтични подходи при лечение на мигрена – темата коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград неврологът д-р Иван Стоянов от Клиниката по неврология и медицина на съня в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“.
„Мигрената е пристъпно главоболие, което е в групата на т.нар. първични главоболия, зад което не стои конкретна причина, както и клъстерното и тензионното главоболие. Принципно не всяко главоболие се отъждествява с мигрена. Възможно е да има други причини – инфекции, мозъчни кръвоизливи, тумори и т.н.За мигрената е характерно доста умерена към силна болка, която протича на пристъпи и има строги диагностични критерии по отношение характеристиката на главоболието и честотата на възникване“ – каза д-р Стоянов. По думите му разликата между мигрената и нормалното главоболие е, че самата характеристика на главоболието е доста специфична. При мигрената болката е умерена към силна, почти в 2/3 от случаите тя е едностранна. Началото на главоболието обикновено е зад очната ябълка или в слепоочието и е с много висок интензитет, съпътствана е с гадене и повръщане, дразнене от шум и светлина. По време на тези пристъпи пациентите са абсолютно неработоспособни, престояват на тъмно и тихо място, получават дразнене от миризми и силен шум. Това различава съществено пристъпът при мигрена от стандартното ежедневно главоболие.
Поставяне на диагноза
В зависимост от честотата на пристъпите при мигрена и характеристиката и, за опитните невролози поставянето на диагнозата не е проблем. „Тъй като пациентите в днешно време залагат на информация от интернет и собствени търсения, е твърде възможно да се допуснат грешки в диагнозата и при лечението. Съветът ми е при съмнение за тази диагноза да се направи консултация с невролог, който ще прецени дали са необходими допълнителни изследвания. Когато пациент за първи път изпитва такава болка, със сигурност е необходимо да се направи образно изследване, за да се изключат тумори, кръвоизливи и т.н.“.
Причини, отключващи фактори
Мигрената по своята същност е мултиетиологично обусловено заболяване. Има генетична предпоставка – в голяма част от случаите има наследственост. „Но не само генетичната предпоставка е достатъчна – трябва да има комбинация от фактори – екзогенни и ендогенни. Екзогенните фактори са свързани с обкръжаващата ни среда. Възможно е да зависи от храна, напитки, метеорологични условия, нивото на стрес, безсъние. Ендогенните фактори са свързани с хормонален дисбаланс. Често при мигрената има повишени нива на естрогени. Това обяснява и повишената честота на това заболяване при жените“.
Честота на мигренозните пристъпи
Повишена честота на пристъпите се наблюдава при определени сезони – пролет, есен, смяна на метеорологичните условия, повишено атмосферно налягане, студено време. Всичко това има значение за честотата на пристъпите. „Честотата на пристъпите е вариабилна. При някои пациенти е възможно пристъпите да бъдат от 1-2 на няколко месеца, при други – 3-4 пристъпа в 1 месец. В зависимост от тази честота се определя и терапевтичния подход. Един пристъп може да продължи от 4 до 72 часа.“
Терапевтични подходи
Терапията при това заболяване се разделя на 3 основни групи. Първо – да се контролират рисковите фактори, което зависи от нас. Да се избягват ситуации, които могат да предизвикат криза – алкохол, тютюнопушене, определени храни – различни видове сирене, шоколад, какао. Вторият аспект е третирането на мигренозния пристъп. „Често при мигрената има предвестници. Пациентите имат зрителни усещания, които предшестват силното главоболие. Важно е в този момент да се предприемат мерки, за да не се разгърне пристъпът и да не нарасне интензитетът на главоболието. Пациентите разпознават тези симптоми и могат да вземат препарат от групата на нестероидните противовъзпалителни средства. Държа да отбележа, че аналгетиците нямат особено добър ефект при този тип главоболие. Често хората злоупотребяват с различни видове аналгетици, което само по себе си е предпоставка за усложняване на главоболието без да се постига оптимален ефект. Могат да се приемат и лекарства против повръщане от групата на антиаметиците.
Третият аспект е хроничната терапия – т.е. профилактиката на мигрената, чиято цел е да се разредят пристъпите, и когато възникне пристъп той да бъде с по-лек интензитет.
Тази профилактика се назначава, когато са налице 2 или 3 пристъпа в рамките на 1 месец като честота. В тези случаи медикаментите, които се предписват са по-различни по преценка на специалист-невролог. Заболяването е хронично и в по-голяма част от случаите се изисква постоянен прием на медикаменти, назначени от невролог“.
Препоръки
Хората, които имат този проблем най-напред трябва да посетят невролог. Да се направят необходимите изследвания и да се избягва прекомерната употреба на аналгетици, смесване на лекарства, преди да са посетили предварително специалист за консултация.
Неизбежна е смяната на поколения лекари – искаме да обезпечим болницата с млади кадри. Началото на април ще бъде открито ремонтираното отделение по трансфузионна хематология - Кръвен център. МБАЛ-Благоевград бележи ръст във финансово отношение в сравнение със средствата от 2023 година. С над 2500 са се увеличи пациентите през 2024-та,..
МБАЛ-Благоевград стартира дарителска инициатива за събиране на средства за бронхоскоп, необходим за пациенти в отделението по реанимация и интензивно лечение. Необходимата сума е 16 800 лева. „Това е последен модел ендоскопска апаратура, която дава възможност в реално време да се огледат дихателните пътища. Да се диагностицира..
Лекари от Индия ще специализират в МБАЛ „Рахила Ангелова” в Перник. Под ръководството на наставници те ще практикуват в детско отделение, отделението по неврология и Първо вътрешно отделение. Практиката да се назначават чужденци не е новост за болницата в Перник, каза директорът Емил Ненков. При встъпването си в длъжност той е заварил лекари от Турция,..
Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..
Нов иновативен метод в световен мащаб, свързан с персонализирани импланти при ендопротезиране на тазобедрена и колянна стави коментира проф. д-р Васил Яблански – началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград. Същност „ При..
Благоевградска област е в грипна епидемия до 30 януари, петък. За последната седмица се наблюдава лек спад в заболеваемостта. „ От вчера – 27 януари стойностите на заболелите от грип са два пъти по-малко, в сравнение с миналия понеделник – 20 януари. Няма да има грипна ваканция за учениците, тъй като процентът отсъстващи не може да достигне 30...
Държавата да изисква от фирмите-вносители на лекарства гарантиран минимум от продукти за онкоболните, за да не се стига до принуда тези хора да използват най-евтините болкоуспокояващи медикаменти. Това предлага Николай Диковски от фондация "Живот с рак", който преди дни сигнализира за трайна липса на опиоидни таблетки и обезболяващи пластири. По..