Независимо дали сме на море, планина, или в басейна – слънчевите лъчи освен хубавите летни емоции и приятния загар, който ни дават, влияят върху състоянието на кожата ни. Как слънцето влияе върху човешката кожа и кои са правилните навици и специфичните грижи, за да избегнем негативните ефекти? Коментира ги в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Светлана Китанова, дерматолог от Благоевград.
„Като дерматолози се стремим да напомняме по-често на хората да пазят кожата си, да преглеждат тялото си, защото кожата е най-големият орган в нашето тяло и трябва да се полагат грижи. Една от най-важните насоки е свързана със слънцезащита - да не се излагаме на слънце в най-горещите часове, да се носи защитно облекло, ако са налице по-сериозни кожни проблеми. Бързият тен никога не е полезен за кожата“ – каза д-р Китанова и посочи какви грижи трябва да полагаме за кожата си в градски условия и на плажа. Ако сме в затворено помещение или офис през по-голямата част от деня – трябва да се използват козметични продукти с по-нисък фактор на защита и не е необходимо да се подновява често. „На морето факторът на слънцезащита трябва да е по-висок, да се подновява, да не сме на пряка слънчева светлина за по-продължителен период от време. Когато се избира слънцезащитен продукт да има и двата знака за защита – SPF фактор и UV A и UV B, т.е. да пази от двата вида лъчи. Важно е да бъде съобразен с типа кожа и къде ще се използва – за лицето, за тялото, възрастта също трябва да се има предвид. Колко да е висок факторът на слънцезащита? Разликата не е в това, че 50-ти фактор предпазва повече кожата от 30-ти фактор, а във времето, за което ни предпазва“.
По думите на д-р Китанова най-честите грешки, които се допускат при използването на слънцезащитни продукти са недостатъчно количество, неподходящ продукт. Зрели хора не трябва да използват бебешки продукти – една от често срещаните грешки, които допускат майките. Ако факторът на слънцезащита е 30 – нанасянето му върху тялото трябва да бъде на 3 часа, ако е 50 – на 4 часа.
Използването на козметични продукти през лятото е много индивидуално и е в зависимост от типа кожа и ако тя не е проблемна. Кожата на лицето трябва да се хидратира със слънцезащита. „За младите хора с акне има продукти, които са специално разработени – слънцезащита с активна съставка, която да подпомага лечението на акнето в патогенезата. Слънцезащитата е напълно достатъчна ако кожата е здрава. През лятото се правят макиажи, но има достатъчно продукти под формата на спрей, или други продукти, които се нанасят и върху фон дьо тен. Козметичните фирми изработват своите продукти със слънцезащита“.
Дерматологът посочи, че вследствие прекомерното излагане на слънце е възможно да се появят пигментни петна. За да не се стигне до тежки хиперпигментации, кожата трябва да се защитава със съответните слънцезащитни продукти. „През есента трябва да се погрижим за лечението на хиперпигментните петна. Повечето не се израждат в ракови лезии. Някои от тях във времето могат да станат по-груби и да се превърнат в преканцероза, т.е. да се превърнат в рак на кожата, но това са малка част от обикновените слънчеви петна“.
Кожата помни всяко слънчево изгаряне. Изгарянията в ранна детска възраст повишават риска от меланом в по-зряла възраст. Появяват се множество бенки, слънчеви петна, лунички. „Най-опасен е малигненият меланом. Изгарянията в ранна детска възраст повишават 2-3 пъти развитие на меланом в напреднала възраст.“ Специалистът уточни, че най-голям риск за злокачествени образувания на кожата има при хората със светли кожи, най-нисък при тъмнокожите, които също не са 100% защитени. „Мит е, че тъмните хора не изгарят от слънцето – те също изгарят, но до голяма степен не е видимо, както при светлите хора. Симптомите са същите, но те имат по-високи нива на меланин в кожата. Но това не им дава пълен имунитет срещу лъчението. Тъмнокожите също често страдат от меланом, за разлика от по-светлокожите хора – при тях смъртността е много по-голяма“.
Дерматологът д-р Светлана Китанова препоръча през лятото да се мисли повече за това как да се защити кожата. Да се използват слънцезащитни продукти, препоръчани от дерматолог. Да се правят консултации с фармацевти при закупуване на определен продукт, който е разработен, за да бъде в полза на хората.
Неизбежна е смяната на поколения лекари – искаме да обезпечим болницата с млади кадри. Началото на април ще бъде открито ремонтираното отделение по трансфузионна хематология - Кръвен център. МБАЛ-Благоевград бележи ръст във финансово отношение в сравнение със средствата от 2023 година. С над 2500 са се увеличи пациентите през 2024-та,..
МБАЛ-Благоевград стартира дарителска инициатива за събиране на средства за бронхоскоп, необходим за пациенти в отделението по реанимация и интензивно лечение. Необходимата сума е 16 800 лева. „Това е последен модел ендоскопска апаратура, която дава възможност в реално време да се огледат дихателните пътища. Да се диагностицира..
Лекари от Индия ще специализират в МБАЛ „Рахила Ангелова” в Перник. Под ръководството на наставници те ще практикуват в детско отделение, отделението по неврология и Първо вътрешно отделение. Практиката да се назначават чужденци не е новост за болницата в Перник, каза директорът Емил Ненков. При встъпването си в длъжност той е заварил лекари от Турция,..
Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..
Нов иновативен метод в световен мащаб, свързан с персонализирани импланти при ендопротезиране на тазобедрена и колянна стави коментира проф. д-р Васил Яблански – началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград. Същност „ При..
Благоевградска област е в грипна епидемия до 30 януари, петък. За последната седмица се наблюдава лек спад в заболеваемостта. „ От вчера – 27 януари стойностите на заболелите от грип са два пъти по-малко, в сравнение с миналия понеделник – 20 януари. Няма да има грипна ваканция за учениците, тъй като процентът отсъстващи не може да достигне 30...
Държавата да изисква от фирмите-вносители на лекарства гарантиран минимум от продукти за онкоболните, за да не се стига до принуда тези хора да използват най-евтините болкоуспокояващи медикаменти. Това предлага Николай Диковски от фондация "Живот с рак", който преди дни сигнализира за трайна липса на опиоидни таблетки и обезболяващи пластири. По..