Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Светлана Китанова, дерматолог:

Защитавайте кожата си през лятото с подходящи слънцезащитни продукти

Независимо дали сме на море, планина, или в басейна – слънчевите лъчи освен хубавите летни емоции и приятния загар, който ни дават, влияят върху състоянието на кожата ни.  Как слънцето влияе върху човешката кожа и кои са правилните навици и специфичните грижи, за да избегнем негативните ефекти? Коментира ги в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Светлана Китанова, дерматолог от Благоевград.

Като дерматолози се стремим да напомняме по-често на хората да пазят кожата си, да преглеждат тялото си, защото кожата е най-големият орган в нашето тяло и трябва да се полагат грижи. Една от най-важните насоки е свързана със слънцезащита -  да не се излагаме на слънце в най-горещите часове, да се носи защитно облекло, ако са налице по-сериозни кожни проблеми. Бързият тен никога не е полезен за кожата“ – каза  д-р Китанова и посочи  какви грижи трябва да полагаме за кожата си в градски условия и на плажа. Ако сме в затворено помещение или офис през по-голямата част от деня  – трябва да се използват козметични продукти с по-нисък фактор на защита и не е необходимо да се подновява често.  „На морето факторът на слънцезащита трябва да е по-висок, да се подновява, да не сме на пряка слънчева светлина за по-продължителен период от време. Когато се избира слънцезащитен продукт да има и двата знака за защита – SPF фактор и UV A и UV B, т.е. да пази от двата вида лъчи. Важно е да бъде съобразен с типа кожа и къде ще се използва – за лицето, за тялото, възрастта също трябва да се има предвид. Колко да е висок факторът на слънцезащита? Разликата не е в това, че 50-ти фактор предпазва повече кожата от 30-ти фактор, а във времето, за което ни предпазва“.


  По думите на д-р Китанова най-честите грешки, които се допускат при използването на слънцезащитни продукти са недостатъчно количество, неподходящ продукт. Зрели хора не трябва да използват бебешки продукти – една от често срещаните грешки, които допускат майките. Ако факторът на слънцезащита е 30 – нанасянето му върху тялото трябва да бъде на 3 часа, ако е 50 – на 4 часа.

  Използването на козметични продукти през лятото е много индивидуално и е в зависимост от типа кожа и ако тя не е проблемна. Кожата на лицето трябва да се хидратира със слънцезащита. „За  младите хора с акне има продукти, които са специално разработени – слънцезащита с активна съставка, която да подпомага лечението на акнето в патогенезата. Слънцезащитата е напълно достатъчна ако кожата е здрава. През лятото се правят макиажи, но има достатъчно продукти под формата на спрей, или други продукти, които се нанасят и върху фон дьо тен. Козметичните фирми изработват своите продукти със слънцезащита“.

   Дерматологът посочи, че вследствие прекомерното излагане на слънце е възможно да се появят пигментни петна. За да не се стигне до тежки хиперпигментации, кожата трябва да се защитава със съответните слънцезащитни продукти. „През есента трябва да се погрижим за лечението на хиперпигментните петна. Повечето  не се израждат в ракови лезии. Някои от тях във времето могат да станат по-груби и да се превърнат в преканцероза, т.е. да се превърнат в рак на кожата,  но това са малка част от обикновените слънчеви петна“.


  Кожата помни всяко слънчево изгаряне. Изгарянията в ранна детска възраст повишават риска от меланом в по-зряла възраст. Появяват се множество бенки, слънчеви петна, лунички. „Най-опасен е малигненият меланом. Изгарянията в ранна детска възраст повишават 2-3 пъти развитие на меланом в напреднала възраст.“ Специалистът уточни, че най-голям риск за злокачествени образувания на кожата има при хората със светли кожи, най-нисък при тъмнокожите, които също не са 100% защитени. „Мит е, че тъмните хора не изгарят от слънцето – те също изгарят, но до голяма степен не е видимо, както при светлите хора. Симптомите са същите, но те имат по-високи нива на меланин в кожата. Но това не им дава пълен имунитет срещу лъчението. Тъмнокожите също често страдат от меланом, за разлика от по-светлокожите хора – при тях смъртността  е много по-голяма“.

  Дерматологът д-р Светлана Китанова препоръча през лятото  да  се мисли повече за това как да се защити кожата. Да се използват слънцезащитни продукти, препоръчани от дерматолог. Да се правят консултации  с фармацевти при закупуване на определен продукт, който е разработен, за да бъде в полза на хората.



   


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Благоевград изследват дишането на пушачите

Безплатните изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи се провеждат през месец май в Благоевград. За поредна година градът участва в Националната кампания „За живот без тютюнев дим“ на Института за здравно образование и Националната асоциация за профилактика на белодробните заболявания, посветена на Световния ден без тютюнев дим – 31 май...

публикувано на 19.05.25 в 09:00
Д-р Ангел Тупаров

Безплатни прегледи за онкологично болни

В новото отделение по Медицинска онкология в МБАЛ „Пулс“ – Благоевград се извършват безплатни прегледи за пациенти с потвърдени онкологични диагнози. За тези прегледи не се изисква направление от личния лекар. Пациентите се  консултират, получават план за лечение и при желание могат да се лекуват в отделението. Завеждащият отделението по..

публикувано на 05.05.25 в 11:40
Д-р Надица Шумка

Пролетта обостря гастрита и язвата – внимавайте с количествата сезонни зеленчуци!

През пролетта зачестяват гастроентерологичните оплаквания. Сезонът  обостря гастрита и язвата. Защо този сезон е предизвикателство за стомаха ни? Кога трябва да потърсим помощ от лекар-специалист? Отговорите потърсихме от д-р Надица Шумка, гастроентеролог в Клиниката по гастроентерология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ в предаването..

публикувано на 29.04.25 в 13:42

Имунизацията на бременни жени срещу коклюш става целева

От 1 юли имунизацията на бременни жени срещу коклюш ще бъде целева, като ваксините ще бъдат безплатни и няма да са задължителни. Това предвиждат нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане. С проекта се въвежда възможност целева имунизация да се прави на определена група хора по специални показания. Световен ден на имунологията Заради..

публикувано на 29.04.25 в 09:29
Снимка: Министерство на здравеопазването

Транспортираха 16-годишен с въздушна линейка от Гоце Делчев към София

  16 годишно момче  с тежка черепно-мозъчна травма  е транспортирано от Гоце Делчев към София  с въздушна линейка този следобед. Момчето  е било прието в общинската болница  около 3.30 часа след полунощ. То е самокатастрофирало с електрическа тротинетка.  Било е без лични предпазни средства, потвърди директорът на болницата, д-р Петър Филибев...

публикувано на 27.04.25 в 15:19

Близо 1000 пациенти са обслужили спешните медици в област Благоевград

По време на Великденските празници в област Благоевград 17 мобилни екипа са обслужвали спешните случаи при повикване от тел. 112. 10 стационарни екипа са приемали амбулаторни пациенти, които сами са потърсили помощ.   „По време на Великденските празници – 18-21 април, статистиката сочи, че за този период са обслужени 838 пациенти, от които..

публикувано на 22.04.25 в 12:34
Д-р Нели Георгиева

Количеството магнезий в тялото зависи от начина на хранене и бъбречната функция

Магнезият е основен минерал, който е от решаващо значение и за сърдечно-съдовата система. Доколко опасен може да бъде дефицитът от магнезий в човешкото тяло, кой е изложен на риск, симптоми при магнезиев дефицит как да си набавим микроелемента пълноценно, за да неутрализираме негативните последствия – отговорите даде д-р Нели Георгиева – кардиолог..

публикувано на 16.04.25 в 12:42