Веки ден в нашата страна се изхвърлят два милиона пластмасови бутилки. „И това не са просто купените и употребените, а това са изхвърлените не където трябва пластмасови бутилки“, уточни в интервю за Радио Благоевград Евгения Ташева от екип „Нулеви отпадъци“ на сдружението „За Земята“. Неправителствената организация от години анализира ситуацията, настоява за въвеждане на депозитната система, в тази връзка предлага законодателни промени, изследва опита на другите страни в Европа.
На 3 юли 2024 година „За Земята“ организира поредната гражданска акция и внесе в екологичното министерство подписка, подкрепена от над 5 000 души, за бързото законово и инфраструктурно осигуряване на депозитната система. Евгения Ташева напомни, че „щетите от липсата на депозитна система са не само за природната среда и здравето на хората, но са и за нашите бюджети“, защото се разхищават огромни количества вторични суровини, губи се ценен ресурс за индустрията, търпят се финансови загуби. Нерециклираните бутилки са част от количеството нерециклирани пластмасови опаковки, въз основа на което от 2021 година България плаща от държавния бюджет над 44 милиона лева годишен данък към Европейския съюз. „Натискът от страна на производителите, защото за тях започват да стават все по-къси сроковете, ще нараства и те ще „помолят“ процесът да започне да се движи по-бързо“, прогнозира Евгения Ташева.
2026 година е годината, посочена към този момент от екоминистерството за въвеждане на депозитната система в България. В оставащото кратко време до тогава трябва да се подготви нейната законодателната, икономическата и техническата част. „Вече повече от половината членки на ЕС имат действащи депозитни системи. Най-новата е в Румъния“, съобщи екологът.
Според изискванията на Европейската комисия до 2029 година страните членки трябва да осигурят разделно събиране на най-малко 90% годишно от пластмасовите бутилки и металните съдове за напитки за еднократна употреба.
Цялото интервю с Евгения Ташева чуйте в звуковия файл.
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..