Веки ден в нашата страна се изхвърлят два милиона пластмасови бутилки. „И това не са просто купените и употребените, а това са изхвърлените не където трябва пластмасови бутилки“, уточни в интервю за Радио Благоевград Евгения Ташева от екип „Нулеви отпадъци“ на сдружението „За Земята“. Неправителствената организация от години анализира ситуацията, настоява за въвеждане на депозитната система, в тази връзка предлага законодателни промени, изследва опита на другите страни в Европа.
На 3 юли 2024 година „За Земята“ организира поредната гражданска акция и внесе в екологичното министерство подписка, подкрепена от над 5 000 души, за бързото законово и инфраструктурно осигуряване на депозитната система. Евгения Ташева напомни, че „щетите от липсата на депозитна система са не само за природната среда и здравето на хората, но са и за нашите бюджети“, защото се разхищават огромни количества вторични суровини, губи се ценен ресурс за индустрията, търпят се финансови загуби. Нерециклираните бутилки са част от количеството нерециклирани пластмасови опаковки, въз основа на което от 2021 година България плаща от държавния бюджет над 44 милиона лева годишен данък към Европейския съюз. „Натискът от страна на производителите, защото за тях започват да стават все по-къси сроковете, ще нараства и те ще „помолят“ процесът да започне да се движи по-бързо“, прогнозира Евгения Ташева.
2026 година е годината, посочена към този момент от екоминистерството за въвеждане на депозитната система в България. В оставащото кратко време до тогава трябва да се подготви нейната законодателната, икономическата и техническата част. „Вече повече от половината членки на ЕС имат действащи депозитни системи. Най-новата е в Румъния“, съобщи екологът.
Според изискванията на Европейската комисия до 2029 година страните членки трябва да осигурят разделно събиране на най-малко 90% годишно от пластмасовите бутилки и металните съдове за напитки за еднократна употреба.
Цялото интервю с Евгения Ташева чуйте в звуковия файл.
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..