"Еко кът - обитателите на кестеновите гори", предназначен предимно за игра на децата, ще бъде една от новите придобивки за жителите и гостите на петричкото селото Коларово. Съоръжението ще бъде изградено по проект, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Съоръжението ще допринесе и за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено и след облагородяването на алеята и ремонтните дейности, реализирани на територията на стадиона в Коларово.
„Природният пак се познава със старите кестенови гори и затова решихме да го наречем така. Те са символ на планина Беласица. Затова, целта ни е малките деца не само да се забавляват в този парк, но и да научат нещо повече за кестеновите гори и за обитателите в тях. Освен, съоръженията за игра, ще бъдат поставени и информационни табла, които да разказват за кестеновите гори в планина Беласица, както и за животинския свят, обитаващ тази територия“, коментира за Радио Благоевград кметът на село Коларово Евгени Мицков.
След подписването на договора за финансиране, в рамките на 15 хиляди лева, ще започне и самото изпълнение на проекта. Очаква се той да бъде завършен до края на годината, но е възможно и по-рано. Любопитен факт е, че за труд няма да бъдат изразходвани средства. Детската площадка ще бъде изградена с доброволните усилия на местните жители.
„След изграждането на еко къта идва отговорността той да бъде опазен. Цялото население на селото, всички хора, трябва да се чувстват ангажирани за опазването на съграденото, защото този парк ще бъде лицето на селото“, допълни още кметът на Коларово.
Другите приоритети в работата на Евгени Мицков са обновяването на центъра на село, както и ремонтирането на пътната инфраструктура, която е в окаяно състояние, както във всички подгорски села. С усилията на местните хора наскоро са били обновени част от селските улици, чака се одобрение от община Петрич за по-голям и цялостен ремонт. В Коларово се наблюдава голям интерес към закупуването на къщи и имоти, но предлагане няма.
Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с кмета Евгени Мицков.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..