Ще има ли референдум - това е въпросът, на който отговор ще очакват жителите на община Дупница на 8- ми август, след насрочената извънредна сесия на Общинския съвет. На подписката, подготвена от Инициативен комитет се подписаха 11 % от жителите на общината и ГРАО даде разрешение за провеждането на референдума. Предвидените въпроси, на които отговор ще трябва да дадат дупничани са два и те се отнасят до членството на общината в Областната водна асоциация и до съдбата на местното общинско ВиК дружество.
Общината стана член на асоциацията след решение на Общинския съвет през 2016-та година. Тогава обещанията са били за повече средства от европейски и национални програми, свързани с ремонтите на съществуващата ВиК мрежа. Това не е станало и общината прави досега два опита да напусне асоциацията. Неуспешни. Последният път община Бобов дол е против, община Кюстендил е „въздържала се“, както и областният управител. Той е представител на държавата в асоциацията и зад него „стоят“ 35 % от активите на асоциацията.
На практика общинското ВиК дружество в момента е във фалит. Натрупани са огромни задължения и то, защото от дълго време държавата не разрешава увеличение на цената на водата. Тя не е променяна от 2014- та година. Задълженията са към фирми, извършващи ремонти, към доставчици, както и за електроенергия. Това принуждава общината да вземе решение да се премине към държавната фирма „Кюстендилска вода“. Тя вече работи в общината от 1-ви август. Цената на водата вече ще бъде доста по- висока. Потърсихме мнението на двама от съветниците. Ето разговора със Станислав Павлов, съветник от БСП.С него разговаря Иван Лазов:
Съветникът от ГЕРБ Емил Гущеров е на съвсем друго мнение:
Дали ще има референдум в Дупница ще разберем след извънредната сесия на Общинския съвет на 8-ми август.
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..