С цел подобряване на инфраструктура на посетителския център – Паничище и комплекс „Саръгьол“ в Национален парк „Рила“, в Благоевград се събраха всички заинтересовани страни, за да разгледат концепциите за устойчиво развитие, да обсъдят проблемите и да дискутират нови предложения. „Надяваме се да започнем да реализираме мерките и дейностите следващата календарна година“, каза директорът на НП „Рила“ Красимир Андонов. Той уточни, че целта е да се въведат дейности по прилагане на мерки за намаляване на въглеродния отпечатък и енергийна ефективност по отношение на двата обекта. „В момента са разработани концепции за посетителския център в Паничище и комплекс „Саръгьол“. Идеята е тези мерки да се прилагат и на територията на другите два национални парка с цел подобряване на посетителската инфраструктура и намаляване на отрицателното влиятие върху националните паркове от посетителския поток. Вече две години уточняваме отделните компоненти, как точно трябва да се случват нещата, концепциите, стъпките. Очакваме следващата година да стартираме“, сподели Красимир Андонов.
В срещата се включиха всички заинтересовани страни. Освен представители от швейцарска страна и експерти от НП „Рила“, в срещата взеха участие представители на МОСВ и МФ. Събитието е по програма „Подобрение на посетителската инфраструктура и мерки за устойчиво ползване на национален парк /ПроПарк/. Красимир Андонов припомни, че през месец септември 2022 година е подписано двустранно споразумение между България и Швейцария и то влиза в сила през месец декември същата година. Споразумението касае редица програми, области и сфери на територията на България, включително и околна среда, по която Дирекцията на НП „Рила“ е директен партньор. Предстоят още две подобни срещи, съответно в посетителския център в Паничище и в Самоков.
Остава динамична ситуацията около пожара над село Илинденци, който бушува вече трети ден. Мобилизирани са много огнеборци и специализирана техника и въпреки това заради силния вятър битката с огъня е истинско предизвикателство. Главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението информира, че..
Усложнява се обстановката в района на пожара над село Илинденци. Малко преди 15:00 ч. беше изтеглена част от живата сила в района на пожара, където заради силния вътър, пожарът от низов е станал върхов, каза за Радио Благоевград кметът на Струмяни Емил Илиев. Най-голямото предизвикателство пред огнеборците е вятърът, каза за Радио Благоевград..
Продължава да е сложна и динамична обстановката в района над село Илинденци, община Струмяни, където от вчера бушува пожар. Булдозери правят по-широки просеки към населените места в посока Кресна и към планината с цел недопускане на разпространението на огъня. Почти двойно се увеличи броят на огнеборците днес в сравнение с вчера. Заради..
Няма опасност за населените места , но пожарът продължава да се разраства на североизток, каза за Радио Благоевград комисар Валентин Василев. Към 9.30 ч. хеликоптер започна да облива пожара. Очаква се помощ по въздух и от ЕС, каза по-рано днес областният управител Георги Динев. Относно моментната картина на пожара, комисар Валентин Василев, заяви..
Пожарът, възникнал вчера следобед край ТЕЦ "Бобов дол" е локализиран. В района все още горят бали със слама и 15 вагона, натоварени със слама. До момента огънят е обхванал площ от 30 дка. съобщиха от полицията в Кюстендил. Гасенето продължава и през днешния ден. От полицията допълниха, че направените резултати от замерването на въздуха са в норма...
12 доброволци от столицата гасят пожара над село Илинденци. Антон Терзиев от доброволно формрование „Софийска община“ каза за Радио Благоевград, че доброволците от формированието ще действат в района на дерето, за да не допуснат пожарът да продължи към пътя. Те се включат в гасенето с ранцеви пожарогасители и с лопати и с кирки, с които ще правят..
Над 20 са изгорелите къщи, няма пострадали хора, твърдят от общината. На територията на трите села – Рани луг, Слишовци и Насалевци е обявено частично бедствено положение. Екипи на пожарната , гранични полицаи, горски служители, земеделци и доброволци се включиха в потушаването на огъня. Пожарникарите останаха на терен и през нощта, а доброволците бяха..