Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България. Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на социално-емоционално изучаване в училище, практикуване на осъзнатост и благодарност могат да повлияят този бум от тревожни разстройства.
Няколко години ръководи Кариерен център към Висше училище по мениджмънт. Следващата позиция, която заема е Зам.-директор и Председател на УС на Частно основно училище "Мария Монтесори" в град Добрич. Запознавайки се с методиката на д-р Монтесори, Петя Петрова осъзнава, че действително децата учат нови неща най-добре, когато новото знание им бъде предоставено чрез конкретна история. В продължение на почти 4 години, в които тя е заета в ЧОУ "Мария Монтесори, Петя Петрова, заедно с екипа си, успява да въведе предмет „Готови за живота“, който е одобрен от МОН, като задължителен предмет за учениците в 1. и 2. клас.
След като вижда отзвука при родителите и резултатите при децата, тя решава, че е важно подобно обучение да бъде въведено във всички училища в България. През ноември 2021 година Петя печели първа награда с проекта си от Академия за жени предприемачи, която й дава възможността да създаде свое собствено издателство. Така започва да пише детските истории от поредицата „Готови за живота“, които ще бъдат част от бъдещо учебно помагало, което тя и издателство „Израстване“ ще предложат на МОН за одобрение.
Всяка написана от нея детска история цели развиването на конкретно умение от спектъра на социално-емоционалните компетенции. До момента има шест издадени книги от поредицата, като историята "Везната на доброто" е номинирана в дългия списък на Национална награда "Бисерче вълшебно" 2023 година в категория "Откриватели". Национална награда „Бисерче вълшебно“ е първата награда в България, посветена на съвременните детски книги, отличени чрез гласуване от децата.
Предстои издаване и на седмата книга от поредицата "Готови за живота", озаглавена "Кутията на благодарността", а автор на предговора й е Мадлен Алгафари."Първо съм изключително горда от високата оценка, която Мадлен Алгафари даде за тази поредица, и всъщност тя написа предговора към "Кутията на благодарността", което за мен е голяма чест, разбира се, в същото време и голяма отговорност, тъй като и с нея това си говорихме, че да пишеш за деца, освен, че е много отговорно, всъщност е много трудно. Много по-различно е от това да пишеш за възрастни", сподели Петя Петрова за ефира на Радио Благоевград.
Както всяка друга книга от поредицата, "Кутията на благодарността" засяга конкретнни предизвикателства, срещу които се изправят българските деца.
"За мен това беше много важно - децата в училище, защото аз пиша за деца в начален етап, да имат достъп до литература, която касае тях, не проблемите на руските деца, на американските, има значение, има разлики. В тази история засягам предизвикателствата за социалните неравенства, за сравняването с другите - "Той има това, пък аз нямам това", много често срещано сред нашите деца", разказва за Радио Благоевград авторката.
Това съревнование между децата, всъщност е отражение на обществото ни. Петрова вярва, че децата са негово огледало, затова се опитва да им бъде полезна, и да ги учи на най-важните неща в живота, чрез силата на историята.
"Не знам дали някога сте се замисляли за силата на историята. Аз лично не бях го правила, допреди животът да ме срещне първо с Монтесори метода и след това с едно обучение, което беше за емпатията, и всъщност в това обучение историята беше свързващото звено, за да се развива тази съпричастност у децата, и тогава си дадох сметка, че откакто свят светува, историите се използват за възпитаване, и съм го видяла вече с очите си. Видях как децата възприемат ново знание, когато им го представим чрез някаква интересна история, някак си се асоциират с героите, особено когато са с такива истории, адекватни за техните предизвикателства, да са с герои на близка възраст, тогава съвсем по различен начин се разгръща учебният процес. Това е моят начин да достигна до тях", обяснява Петя Петрова.
Повече за детските книги и това, което се крие в историята "Кутията на благодарността", можете да чуете в интервюто на Ваня Бахчиванова с Петя Петрова.
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..