Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов: Изкуство без вяра, би било само декорация

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил.

За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му.

"Учениците много често ме питат "Вие откога рисувате", всъщност аз не помня момента, в който не рисувам. Както знаем, всички деца обичат да рисуват, едни спират по-рано, други по-късно, а някои не спират. Аз съм от тези, които не се спряха", споделя Серафимов пред Радио Благоевград.

Той се занимава с модерно изкуство, но иконописта е нещото, което осмисля целия му живот и казва, че за него самото изкуство без вяра, би било само декорация. Любовта към изкуството и религията го водят до храма "Успение Богородично" в родното село на неговата майка - Нови чифлик. Селото е сравнително ново в исторически план и дълго време е без своя черква. Преди 20 години се стига и до дългоочакваната първа копка на такава. Следват основите, градежът и покривът, но скоро парите свършват и години наред няма развитие по строежа й. Идва моментът, в който църквата бива измазана, монтира се дограма и остава голямата задача -  да бъде изографисана. Тогава съдбата или Бог избират това да бъде извършено именно от Евгени, който усеща специална връзка с мястото.

"Това е родното село на моята майка. Там съм прекарвал летата, ваканциите. Това е моята връзка със земята, с природата, моята незатихваща връзка с детството. Едно много специално и много важно място за мен, откъдето аз черпя сили. Всеки човек има такова място на света за себе си, това е моето", разказва Евгени. 

Поканата да изографиса храма "Успение Богородично" идва преди години от свещеника на селото.

"На един селски курбан, отец Георги от съседното село, който тогава обслужваше и нашето село, ми каза "Момче, ти какво чакаш, а не захващаш иконописта по черквата", спомня си Евгени. Така той приема задачата да изографиса храма. Първо, заедно със свой приятел, изработват иконостаса. Друг приятел пък изковава свещниците и полилея. С времето, в мисията да завършат цялостния облик на храма, се включват напълно безвъзмездно много хора. Преди 2 години църквата е и осветена. Днес ученици пък помагат на Евгени в изографисването. 

"Надявам се не толкова чрез думи, а колкото с личен пример, децата да добият усещането, че в този свят не всичко се купува, не всичко се прави за пари, трябва да имаш енергия и време да кажеш "благодаря", да направиш нещо от благодарност към живота и хората, че си жив, че си здрав, че имаш професия, че Господ ти е дал талант. Модерното изкуство е нещо задължително така или иначе, защото живеем в съвремието, но без вярата и без християнството, това би било просто празно забавление, защото да, хубаво е да се говори за изкуство, хубаво е да се правят красиви неща, но за мен лично, като учител, като творец, е много важно да остане нещо в християнски план и това е именно иконописта", споделя за Радио Благоевград Евгени.

Мечтата на твореца е да види храма "Въведение Богородично" изцяло завършен и изографисан и отвън. В момента той рисува купола, който се надява да завърши до края на есента, следват таваните и стените, но е сигурен, че когато Бог е решил там да има един красив  храм на вярата, той ще се случи.

Целия разговор на Евгени Серафимов с Ваня Бахчиванова чуйте в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24