Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и обсъдим с Камарата на архитектите в Благоевград. Ще предложим измененията и на обществено обсъждане. Това заяви в ефира на Радио Благоевград кметът Методи Байкушев.
Благоевград е наша обща отговорност и най-вече на кметската управа градоустройството да се развива по правилен и устойчив начин. Това е въпрос, който се решава с важен документ – това е Общият устройствен план. При нас той е приет през 2011 година и този стратегически документ указва накъде ще се развива градът чисто географски и как ще бъдат предназначени и застроени съответните територии. Това е документът, по който Общината се води и по който вече са натрупали доста проблеми, уточни градоначалникът.
Байкушев бе категоричен, че не е толкова важен периодът, в който Благоевград ще има нов Общ устройствен план, а какъв хоризонт на развитие ще даде той и дали ще е достатъчно мъдър да даде онази посока на развитие на областния център, която да задоволи всички потребности.
„Когато е правен Общият устройствен план на Благоевград е допусната една стратегическа грешка и тя се състои в това, че не са правилно определени териториите за развитие на града. През 2011 година в този план зоните, предвидени за застрояване, фигурират като смесена многофункционална зона. Това позволява да виждаме тази странна смесица от територия, в която едни до други са построени къща, цех, магазин, игрище и така нататък. Да, това не е разумно градоустройство.
Моето виждане като кмет, което ще заложим в заданието за изменение на Общия устройствен план, е че трябва да има две много ясни насоки за развитие на Благоевград.
На първо място жилищно градът ще се развива към по-високите части – в посока Дъбрава, Баларбаши, Рилци, Изгрев. Там има въздух, вода и ток, имаме и съществуващи пътища. Можем да заложим и изграждането на нови пътища.
А в стопанско отношение градът трябва да се развива в територията от Антените до Монца. Там можем да правим индустриално производство. Тази територия, която в момента ни изтича между пръстите, тъй като тя се застроява според правилата и регулациите на сега съществуващия градоустройствен план, ние трябва да я запазим и да я насочим в правилната посока. Защото ако сега я застроим безредно, ние вече няма да имаме свободна територия за производство и ще трябва да ползваме териториите на съседните общини. Това е стратегическата грешка, която е допусната с Общия устройствен план от 2011 година.
Чисто тактически в ОУП е допусната още една грешка, която е разбираема. Новите заложени територии за застрояване не са регулирани от Общината със специалния ред, който предвижда законът с подробен устройствен план за цял квартал, а са оставени хората сами да се оправят, стига да е в зоната предвидена на ОУП. Тази практика аз наричам „Имотче-пупче“.
Задачата на Общината е следната:
Законът за устройство на територията дава възможност на общините да регулират сами служебно новопредвидените територии, които са включени като зона в ОУП. Това дава предимства, както за общината, така и за собствениците и за хората като цяло.
Когато общината проведе едно такова градоустройствено мероприятие, тя може да заложи в този план съответните територии за зелени площи, площадки, улици и да го направи така че да не минава по общия ред за отчуждаване и да обезщетява имотите.
Когато общината уреди това няма да кара всеки отделен собственик да извървява сам процедурата, отделно от това Общината ще предвиди необходимите комуникации.
Всъщност по този начин общината прави инвестиция, защото изработването на тези планове е скъпо, но от друга страна в дългосрочен план спестява страшно много пари.
Започваме веднага работа по изменение на ОУП. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии.
Ние сме във финален етап на изграждане на визията, след това ще поканим Камарата на архитектите в Благоевград. След това ще предложим измененията на обществено обсъждане.
Дотогава ще се появяват още от така наречените „китайски квартали“, защото общият устройствен план го е предвидил и хората са си прекарали подробни устройствени планове, а ние нямаме инструмент да ги спрем.
Проблемът не е в презастрояването. И Манхатън е презастроен. Въпросът е да се прави планирано и стратегически.
Ще изникнат ли още „китайски квартали“ в Благоевград?
Кога ще бъде построен паркинг пред двете болници в Благоевград?
Докога ще се строят жилищни кооперации без паркоместа и гаражи?
Как ще се регулира трафикът в центъра на Благоевград?
Чуйте целия разговор с Методи Байкушев в прикачения файл.
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..
С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..