Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Документи, времена, облекло - 130 години назад към миналото

Гл.ас. д-р Ива Станоева

Назад към миналото ни връща със своето задълбочено изследване гл.ас д-р  Ива Станоева, автор на книгата „Народни костюми“ в Княжество България, излязла преди броени дни от печат. Книгата е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888–1889 г., съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките.

 „…първият ми досег с тези документи беше през 2017 година, тогава започна работа един много интересен проект на СУ „Климент Охридски“ и Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, като в този проект обедини усилия един интердисциплинарен екип от езиковеди, историци, архивисти, антрополози. А целта на проекта беше да покажем този ръкопис, който е от ръкописни документи от 1888 – 1889г., повече от 130 години“, разказа в ефира на Радио Благоевград д-р Ива Станоева и сподели, че документът е съхраняван дълго време в научния архив на БАН, но е останал почти неизвестен за научната общност.  

 „Това са рапорти на окръжни управители, на околийски началници и общински кметове, които изпращат в Министерството на вътрешните дела описание на народни костюми. Това е по предписание на ведомството, което тогава е оглавявано от Стефан Стамболов, чиято цел е била да модернизира Третата българска държава“ , обясни д-р Станоева и посочи любопитни факти от тези рапорти, които са писани десет години след Освобождението, три години след Съединението на Княжество България и Източна Румелия, след  Сръбско –българската война. Във времена на политическа криза в България, след абдикацията на княз Александър Батенберг,  се изпраща т.нар. „окръжно предписание“, с което се изисква описание на народните костюми на населението от съответните окръжия в страната. Д-р Станоева посочи, че запазените до днес рапорти разкриват много ценна информация за облеклото, езика, бита и културата в отделните райони в България.

Изследването е насочено към широк кръг специалисти, работещи в областта на фолклористиката, етнологията, езикознанието, историята, културологията и към всички, които се интересуват от облеклото, езика, културата и живота в България в края на XIX в.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пътят към сцената и изборът на актрисата Лили Сучева

Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър  „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..

публикувано на 24.01.25 в 17:43

Георги Стефанов: Защитаваме приза „Черниче – първото евросело на България“

Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..

публикувано на 24.01.25 в 16:00

Александър Кънев: Човек, когато вярва, се случват чудеса!

На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..

публикувано на 23.01.25 в 15:19

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28