Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мегалитни паметници и култови практики

Учени от 24 държави от Северна и Южна Америка, Европа и Азия се включват в четвъртото издание на научния симпозиум  „Мегалитни паметници и култови практики“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Форумът е организиран от  Научно-изследователския център за древни европейски и източно-средиземноморски култури и Факултета по изкуствата към висшето училище. Научният симпозиум бе открит днес от ръководителя на изследователския център проф. Васил Марков. „Целта на проявата е  в рамките на три дни в хибридна форма да бъдат представени последните достижения в научните изследвания на мегалитната култура в международен аспект. И тъй като мегалитната култура  е световен проблем, мегалитните паметници и свързаните с тях култово-обредни практики са факт в целия свят, ние на практика имаме участници от цял свят. Както и при предишните издания на симпозиума, така и сега се надяваме да научим най-новите достижения в изследванията  на колегите за тези четири години. На всеки четири години ние организираме този международен научен симпозиум“, сподели проф. Марков.

Доц. д-р Антон Генов от Катедра „Културология“  се включва в симпозиума с научен доклад на тема „Визуалните комуникации между светилищата“, като изследването визира  пространства в района на градовете Банско и Гоце Делчев.


Проф. Николас Балби е директор на Европейското археологическо дружество и директор на музей в Сан Мигел, Аржентина. В своя доклад той представя кромлех, който е мегалитно съоръжение с култово предназначение, изградено от изправени каменни блокове, наредени в кръг в Мароко, Северна Африка. „Мегалитните паметници са характерни най-вече за древните култури на Европа. В Аржентина също имаме такъв тип паметници, но те са с по-късна датировка. Това, което е интересно в моя доклад е, че този кромлех е служел като обсерватория на древните хора, за да направят своите календари. Той е бил свързан с техните религиозни представи и ни дава информация как древните, античните хора са използвали този тип съоръжения и как те са били вплетени  в техните митологични представи“, сподели за Радио Благоевград проф. Балби.


Мамут от Сибир, египетски мумии, праисторически оръдия на труда и бижута, датирани 25 хиляди години преди Христа могат да се видят от посетителите на музея на праисторческото изкуство в Монако. Музеят е разположен върху праисторическа пещера и е основан преди 100 години от принц Алберт Първи. Директорът на музея Елена Росони Нотер участва в научния симпозиум в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград и представи историята на музейното дело в Монако.




Научният симпозиум „Мегалитни паметници и култови практики“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград продължава до 13 октомври.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Няма да удължават грипната епидемия в Перник

Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..

публикувано на 07.02.25 в 17:29

АПИ: Разлято масло на АМ "Струма" затруднява трафика

Временно е ограничено движението в крайна дясна лента на АМ "Струма", при км 15, в посока София поради аварирал тежкотоварен камион.  Трафикът се осъществява в активната и изпреварващата лента. На мястото има разлято масло и се опесъчава. Шофирайте внимателно и със съобразена скорост.

публикувано на 07.02.25 в 17:20

Крачка към изграждане на високотехнологичен завод в Симитли

На днешно редовно заседание общинските съветници в Симитли приеха предложението на кмета на общината Апостол Апостолов за изработване на подробен усторйствен план – план за застрояване за изграждане на предприятие за брониране и производство на военна техника. Решението е с огромно значение за развитието на икономиката в Симитли и е стъпка към..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Село Полето празнува Трифон с богата програма

Село Полето празнува Трифон Зарезан с богата програма. В събота, 8 февруари, от 12:00 часа на площада ще се лее вино, ще се вият хора и ще се хапват вкусни гозби. По стара традиция за Трифон Зарезан – Деня на лозаря и винаря, се събират винопроизводителите и кулинарите от Полето, за да участват в надпревата в конкурс за червени и бели вина, за..

публикувано на 07.02.25 в 15:57

Водят разследване на наркооранжерия в кюстендилското село Ваксево

В Районна прокуратура - Кюстендил е образувано досъдебно производство за извършено престъпление. На 06.02.2025 г. в частен имот - сграда на бивша мандра с. Ваксево, област Кюстендил, са били открити растения от рода на конопа, отглеждани в нарушение на правилата, установени в  Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. При..

публикувано на 07.02.25 в 15:28

Над 1500 деца участват в „Ученически игри“ в Благоевград

Над 1500 ученици от всички учебни заведения на територията на Благоевград ще вземат участие в тазгодишния етап на „Ученически игри“. Началото на състезанията ще бъде поставено на 10 февруари (понеделник). Общо 202 отбора ще покажат умения и ще се съревновават в дисциплините: баскетбол, волейбол, тенис на маса, бадминтон, хандбал, шахмат,..

публикувано на 07.02.25 в 15:06

Заляха паметници в Радомир с червена боя

Паметникът на партизанката Виолета Якова в Радомир и още две паметни плочи в градинката на Младежкия дом са били залети с червена боя. Сигнал за вандалския акт е бил подаден в общината и от сутринта работници на общинското предприятие „Благоустройство и озеленяване” са започнали почистването на монументите, съобщи кметът Кирил Стоев.  Това е поредното..

публикувано на 07.02.25 в 14:45