Родината на соргото е Екваториална Африка. Тази древна култура е растение от семейство житни, което със своята устойчивост на суша и високи температури става все по-категоричен заместител на традиционните зърнени култури, отглеждани и в Европа. Тя е позната и в България, но интересът към нея все още е слаб. „Соргото е отлична алтернатива на царевицата“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Роман Рачков, председател на Българската асоциация по биологична растителна защита и автор в платформата „Климатека“, като поясни, че соргото е не само по-устойчиво на суша и жега в сравнение с царевицата, но добивите и качеството на зърното надвишават тези на царевицата и може напълно да я замени.
„Тя е борсово търгувана стока и пазарно алтернатива“, посочи експертът и назова редица още приложения на соргото: за фураж; за производство на биоетанол, биогаз и твърдо гориво; на захарен, сироп, меласа и сладкиши; а за хората, които избягват глутен, соргото е здравословен избор и чудесна алтернатива на пшеничното брашно.
„Чехия е доста по-на север от нас, предполага се, че там и да има засушавания, те не са такива като нашите, но то е включено като култура, която на държавно ниво се предлага като алтернатива на техните фермери“, съобщи Роман Рачков и призова българските власти, родните фермери да проявят инициативност, да пробват с по-малки площи най-напред, за да свикнат със соргото. „Климатът се променя, но положението не е чак толкова отчайващо, включително и за земеделците. Въпросът е да търсят алтернативите, да имат и план Б“ .
Цялото интервю с Роман Рачков можете да чуете в звуковия файл.
В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..
Комисията по външни работи на Европейския парламент прие през седмицата доклада за напредъка на Република Северна Македония към членство в ЕС, без нито една от предложените български поправки. Окончателното гласуване в пленарната зала е насрочено за юли. Темата бе сред акцентите в обзорното предаване “Събития и личности”. Според Виктор Стоянов,..
Оставката на Кирил Петков като съпредседател на „Продължаваме промяната“ е симптоматична за по-дълбока политическа ерозия, която засяга не само партията, но и цялостната идея за гражданска алтернатива на установения властови модел. Това коментира в ефира на Радио Благоевград Калоян Методиев, политолог и член на „Непокорна България“. Анализът му..
Служителите на звено Инспекторат към Община Благоевград започнаха да извършват проверки на документите и условията за отглеждане на домашните кучета. Кампанията стартира пред дни и ще бъде целогодишна, а не периодична. Целта е да се намали популацията на бездомните животни, които най-често са резултат от действията на недобросъвестни стопани на..
Гласуването на проектодоклада за напредъка на РС Македония във Външната комисия на Европейския парламент показа един сериозен проблем – влиянието на една държава, която все още не е член на ЕС, върху решенията, които се взимат, с така наречения скрит лобизъм. Това е нещо, което е недопустимо, особено когато противоречи на националните интереси на..
Приемането на проектодоклада за напредъка в Северна Македония от Комисията по външна политика в Европейския парламент, която отхвърли българските поправки, е знак за неуспешната българска дипломация. Казвам го с уточнението, че съм историк, а не дипломат, но в края на краищата това, с което се хвалеше няколко дни преди този доклад македонският..
Ваня Кромбоа, общински съветник и областен координатор на ПП „Продължаваме промяната“ в област Благоевград, стартира поредица от срещи с жителите на всички квартали в областния център, за да се запознае с проблемите и исканията на местните жители. Първата подобна среща бе направена с живеещите в "Орлин махала", а само преди дни бе и срещата с..