По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга .
Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то проблемът в обществото ще се засилва. А ефектът ще бъде като снежна топка, спускаща се от върха със силата на лавина.
Именно в тази насока работят няколко младежки организации в Перник - Младежки клуб „Да бъдем приятели” към Фондация „П.У.Л.С.“, „Клуб Между редовете” към Международния младежки център и Консултативен съвет за младежка политика, като се ангажират с различни инициативи за подобряване на психичното и емоционално състояние на младите и на тяхното субективно благополучие.
„Психичното здраве много често върви в съдружие с различни прояви на насилие. И в този контекст голяма част от работата на Младежките организации е свързана с превенция на насилие и злоупотреби с млади хора и подобряване на тяхното психично състояние“, каза за Радио Благоевград младежкият медиатор Александър Йорданов.
Той информира и за предстоящите инициативи, които ще бъдат с акцент равенството между половете на работното място, първичната подкрепа на деца и млади хора, които са жертви или свидетели на ситуации на насилие, превенция на зависимостите към онлайн игри и хазарт. Всички тези активности са в подкрепа на младите хора, подчерта Александър Йорданов.
По темата ще чуем Александър Йорданов от Консултативния съвет за младежка политика в Перник.
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..