Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството.
Мариела е израснала без майка и намира нейната фигура в лицето на Михаела. Тя пък от своя страна преоткрива страстта си към рисуването, благодарение на снаха си, която е завършила графичен дизайн и рисува през целия си живот. Така двете решават да представят своя обща изложба.
Първите си картини представят през месец януари в родния си град Перник, където се радват на голям интерес. След това Михаела Методиева се престрашава да издаде и първата си стихосбирка „Шепа размисъл“.
На 23 октомври в Регионалния исторически музей в Перник бе открита и втората им съвместна изложба, където Михаела и Мариела представиха 66 авторски картини, под заглавието „Картини от сърце“.
„Избрахме това заглавие, защото всяко нещо е правено от сърце и душа и искаме така да си остане и до края“, споделя Мариела Петрова пред Радио Благоевград.
Двете перничанки споделят, че са си взаимен коректив и докато Михаела се допитва за стиховете си до своята снаха, тя пък й помага да разчупи погледа си върху рисуването.
Снаха и свекърва прекарват времето си заедно рисувайки или споделяйки грижата към бебето вкъщи, което в момента вдъхновява цялото им творчество.
„В момента всички се радваме на бебче и с всяка картина изливаме положителна енергия, която се надяваме да се усеща от хората“, казва Мариела.
Чуйте целия разговор с Михаела и Мариела в прикачения звуков файл.
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..