Специално за Радио Благоевград и за първи път пред медиите инж. Георги Георгиев и Биляна Карадакова разказаха за подготвяната изложба за историята и днешния ден на промишления отрасъл в Благоевградска област. Планира се изложбата да бъде открита през януари 2025 година и да включва образци на произвеждани изделия, информационни и фото - материали.
„Идеята е да се покаже началото и последващото развитие на индустрията до днешно време“, сподели инж. Георги Георгиев – инициатор и основен двигател на начинанието. Той посочи, че във фирмата, в която работи от 90-те години, има натрупана техника, разработена, произведена и монтирана на различни места в държавата, включително Атомната електроцентрала, армията и в чужбина. А преди 1989 година, като инженер в Института по съобщителна промишленост, Георги Георгиев не само разработва изделия за тогавашните предприятия за съобщителна техника, но познава в дълбочина и тяхната дейност. „В този край основно беше развита електрониката и слаботоковата техника. И до днес можеше да се съхранят, но само с подходящ поглед към тях – като оценка на пазарите; доставчиците, на потребностите на световния пазар“, коментира инж. Георгиев и посочи, че сегашното състояние на отрасъла като обем е доста по-малко от предишното, но като технологични решение - е част от модерния световен процес.
Безусловна подкрепа за инициативата, инж. Георгиев е получил от Регионалния исторически музей - Благоевград. Готовност да помагат са заявили от общинската администрация и от Техническия факултет на Югозападния университет.
„Това, което ме впечатли в тази идея, е не само да покажем какво съхранява музеят, но и да покажем технология, която изчезва, която е непозната за младото поколение. А в тази технология е вложен не само труд, има и техническа, специализирана, интелектуална енергия, която изчезва в настоящия момент“, подчерта Биляна Карадакова, уредник в Регионалния исторически музей в Благоевград. Тя припомни, че в музея „е събрана огромна колекция от първите производи на заводите на Благоевградски окръг, тогава. Съхранени са първите им образци – като високоговорители, магнитни глави, печатни платки и още много други, включително и юбилейни – като милионният високоговорител, например. През 1988 година е направена експозиция за това какво за първи път са произвели заводите, но оттогава цялата колекция не е била достъпна до широката публика“.
Експертите са единодушни, че някогашните заводи и производства са променили радикално и необратимо облика на Благоевград. И независимо, че днес те не съществуват, Благоевград и днес е индустриален и интелектуален център, с потенциал да се развива в полето на най-модерните съвременни технологии.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..