След проведените вчера първи консултации при президента Румен Радев, политологът Георги Киряков коментира в интервю за Радио Благоевград, че шансовете за съставяне на редовно правителство остават ниски на база досегашните политически заявки. Въпреки това, според него, общественото недоволство от поредните предсрочни избори и натискът за стабилно управление могат да повлияят на ситуацията. Припомняме, че вчера Румен Радев се срещна с представители на ГЕРБ–СДС и ПП-ДБ, а днес срещите продължават с Възраждане и БСП - Обединена левица.
Киряков очерта три основни извода от консултациите с първите две парламентарно представени партии:
Първо, впечатление направи присъствието на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. За разлика от предходни срещи в президентството, този път Борисов лично участва в консултациите. Неговата заявка беше ясна – политически кабинет, в който той да поеме премиерския пост.
Вторият извод е свързан със задълбочаващото се разделение между партньорите в „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ). Киряков подчерта, че ако „Демократична България“ реши да влезе в преговори с ГЕРБ за формиране на мнозинство, това би означавало край на коалицията с „Продължаваме промяната“.
Третият извод е отказът на президента Радев да покани лидера на ДПС - Ново начало, Делян Пеевски на консултациите. Този акт на Радев, поставя реален санитарен кордон около Пеевски, за разлика от декларативните намерения на някои от партиите в парламента.
За днешните консултации политологът прогнозира, че ще бъде особено интересно да се проследи позицията на БСП. Въпросът дали социалистите биха подкрепили или участвали в кабинет, съставен с мандат на ГЕРБ, може да се окаже ключов за евентуално мнозинство, включващо ГЕРБ, ДБ, ИТН и БСП.
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..
В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..
Комисията по външни работи на Европейския парламент прие през седмицата доклада за напредъка на Република Северна Македония към членство в ЕС, без нито една от предложените български поправки. Окончателното гласуване в пленарната зала е насрочено за юли. Темата бе сред акцентите в обзорното предаване “Събития и личности”. Според Виктор Стоянов,..
Оставката на Кирил Петков като съпредседател на „Продължаваме промяната“ е симптоматична за по-дълбока политическа ерозия, която засяга не само партията, но и цялостната идея за гражданска алтернатива на установения властови модел. Това коментира в ефира на Радио Благоевград Калоян Методиев, политолог и член на „Непокорна България“. Анализът му..
Служителите на звено Инспекторат към Община Благоевград започнаха да извършват проверки на документите и условията за отглеждане на домашните кучета. Кампанията стартира пред дни и ще бъде целогодишна, а не периодична. Целта е да се намали популацията на бездомните животни, които най-често са резултат от действията на недобросъвестни стопани на..
Гласуването на проектодоклада за напредъка на РС Македония във Външната комисия на Европейския парламент показа един сериозен проблем – влиянието на една държава, която все още не е член на ЕС, върху решенията, които се взимат, с така наречения скрит лобизъм. Това е нещо, което е недопустимо, особено когато противоречи на националните интереси на..