Вековни традиции и обичаи биват пресъздавани по време на кукерските и сурвакарските игри. Все повече деца и млади хора участват в тази традиция, която се предава от векове наред от поколения на поколения.
Първокласничката Александра Кръстева от Благоевград е потомствен кукер. Тя участва в маскарадните игри още от 6-месечно бебе. Любовта към Сурва предават нейните родители, които също са част от празника от години.
„Обличала съм всякакви костюми. Най-вече кожи. Един голям костюм тежи около 40-50 килограма. Като сложиш костюма и се отпускаш и вече не усещаш тежестта. Ако сложиш сурат на главата, тогава вече е наистина тежко“, сподели в ефира на предаването „Неделя у дома“ Алекс.
Подготовката за кукерските игри започва месеци преди самото събитие. Всеки трябва да знае реда си, уточнява още Александра. Важен момент е и кукерският танц.
„Научих го от баща си! Този танц е много важен. С него печелим по състезания първо място!“, уточни Алекс.
Преди години костюмите са се правели предимно от кожи с къси косми, но все повече навлизат и такива с дълги, защото са по-красиви и атрактивни. Все по-трудно обаче се намират кожите, които са подходящи за изработката на кукерските костюми, тъй като са малко стопаните, които отглеждат дългокосмести кози.
За да изглеждат добре, преди да бъдат облечени костюмите, в продължение на дни трябва да бъдат старателно разресвани. За направата на един кукерски костюм са необходими няколко кожи, а цената е около 5 000 лв. При добро и правилно съхранение може да се използват до десет години.
А мечтата на Александра е да предаде този обичай и на своите деца в бъдеще.
От днес до неделя Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението, младежкия порив и надеждата. За втора поредна година тук се провежда инициативата „Ела си в Благоевград“, която събира местни жители, гости на града и българи, живеещи в чужбина. Напук на юлската жега, събитието раздвижи градската сцена в типичен стил – големи дози от онези вибрации, които..
Екстремно високите юлски температури поставиха на изпитание и болни, и здрави. Какви са основните рискове за сърдечносъдовата система при пиковите горещини, какво трябва да бъде поведението ни? В предаването „Сюжети от деня“ на БНР-Радио Благоевград отговорите потърсихме от доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна..
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..