2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от платформата Климатека. „Ако бъде премината тази граница се счита, че ще се увеличат значително рисковете за природата и човека“, отбеляза Петков. Той припомни, че изминалите есен и месец ноември на 2024 година са вторите най-топли в историята на глобалните метеорологични наблюдения, след съответните през 2023. година. Ще ги запомним с редица екстремни събития в различни части от света – суша, значителни валежи, катастрофални наводнения, тайфуни, урагани.
Средната температура над Европа през есента на 2024 година е третата най-висока, регистрирана за сезона – сочат още данните, като в Западните и Централните региони на континента валежите бяха над средното, а в Източна Европа бе суша.
Есента в България бе с температури близки до обичайните, като ноември 2024 година е най-студеният ноември от 2012 година насам. Валежите в страната също бяха неравномерно разпределени - на някои места и периоди паднаха повече валежи от обичайното, бяха регистрирани и наводнения, а в други райони - засушаване, особено осезаемо през октомври, който е един от най-сухите месеци от началото на века. Въпреки, че есента на 2024 година беше с температури близки до нормата в България, през последните години продължава тенденцията на затопляне и изместване на преходните сезони – в случая есента започва и приключва по-късно поради общото затопляне на климата.
„2025 година се очаква да не бъде рекордно топла, може би третата най-топла“, прогнозира Николай Петков, но подчерта, че „този спад няма да е достатъчен да компенсира затоплянето, което имаме като цяло“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Скъпи родители, не купувайте на децата си играчки убийци, защото по този начин застрашавате здравето и сигурността не само на вашето дете, но и на всички останали участници в движението. Този призив отправи в ефира на Радио Благоевград Злата Ризова, обществен посредник в община Благоевград. Повод за разговора бе зачестилите инциденти с електрически..
Те мечтаха. Работиха. Бориха се. И макар, че не спечелиха награда в конкурс за екопроект, спечелиха нещо по-голямо – човек, който повярва в тяхната идея и ще я направи реалност. А идеята е наистина много атрактивна – набиране на средства за закупуване на машини за смачкване на пластмасови бутилки и кенчета, които да бъдат поставени в различни..
На 11 май отбелязахме Деня на библиотекаря, една интересна професия, със своя история, минало, настояще и бъдеще. Затова, не само по празнични поводи, трябва да почитаме хората, които са избрали тази професия. Оказва се, че днешните библиотекари спокойно можем да наречем съвременни будители, които влагат не само знания, но и сърце във своята..
Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..
С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..
Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..
„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..