Не един, а цели три храма вече съгради и продължава да доизгражда неуморната Зоя Войнова от петричкото село Кърналово, която слушателите на Радио Благоевград познават като един от най-дългогодишните търговци на Зеленчукова борса край петричкото село Кърналово. Тя е духовно богат човек, с поетична дарба и житейска мисия да прави добро за хората, дарявайки средства за съграждането на храмове. Баба Зоя, както е познават мнозина, е убедена, че доброто се връща и че всеки от нас трябва много да внимава какво прави тук на Земята, защото отгоре всичко се вижда и после се връща. Затова и каузата, на която се е посветила, не е случайна, тя й е дадена свисше. Връзката й с Пророчицата Ванга, която е била нейна вуйна, е още една от причините, поради които, Зоя Войнова продължава да съгражда параклиси.
„Единият е посветен на “Свети Илия“ в село Богородица. Под него има параклис „Света Неделя“ , за чийто строеж също сме помогнали и сега сме тук, на „Света Петка“. Когато Баба Ванга строеше там черквата също и помагах, сега пък тя ни помага от отвъдното. Сега тя ни е изпратила един генерал. Тя му се явява насън три нощи и му заповядва да поръча кръст 230 килограма голям и сега го донесоха неговите подчинени“, съобщи за Радио Благоевград Зоя Войнова.
Тя е категорична, че нищо на този свят не е случайно и обяснява връзката си с Ванга така:
„За мен, тя беше истински светец и казваше: „Не забравяйте, че всички сме под наблюдение, като от видеокамера. Кой какво прави, кой какво върши, кой какво мисли, не си въобразявайте, че не сте под наблюдение от тази висша сила. Всичко се вижда, цялата автобиография, целият живот на човека, даже мислите му се виждат, излизат като на екран. И затова, моля, правете само добри неща, защото с лошото се получава лошо. Даже и поколения страдат. Правете хубави неща, за да ви се върне хубавото, да ви се върне доброто“- така ми казваше Ванга“, сподели още Зоя Войнова.
Според нея, това е и смисълът на нейната кауза, да съгражда храмове, чрез които хората да бъдат по близко до Бога и до тази Висша сила, която ни направлява в живота. Така, възрастната жена иска да провокира народът да бъде мъдър, трудолюбив и добър, всеки да бъде истински човек.
„Защото, именно тази Висша сила, която е над нас, която е невидима и необяснима дори и за науката, ни е дала тази най-висша форма на съществуване – с ум и разум. Затова трябва да я почитаме тази Висша сила, която ни е надарила с ум и разум“, допълни възрастната жена.
Тя прикани всеки, който има желание и възможност, да помогне за довършването на параклиса „Света Богородица“ в местността Рупите край Петрич, който се изгражда вече седма година.
„Всичко се прави с дарения на бедния български народ. Кой с левче, кой с два, помага. И много доброволци помагат, ето тук на „Света Петка“ имаше много доброволци, благодарение на които се изгради храма. Сега и тук хората помагат, за да може да покрием параклиса. „Света Богородица“ е почти завършена, остава да покрием параклиса „Света Петка“, а „Свети Панталей“ му остава да бъдат поставени врата и прозорци, както и да бъде изографисан“.
Зоя Войнова е известна и със своята поетична дарба. Вече има издадени три стихосбирки, със стихове, посветени на всичко, което я вълнува в живота. Приходите от книгите също дарява за построяването на храмове. В една от последните си творби казва:
„Добре дошли, братя и сестри!
Тук се приемат всичките молби.
Цялата Висша сила е над нас,
грижовни са всичките за нас.
С вяра и надежда всеки, ако тръгне,
молбата му ще се сбъдне.
От нас се иска да бъдем добри, така, както Бог ни нареди“.
Зоя Войнова пожела на всички хора да бъдат добри, смирени и никога да не правят лошо, защото то се вижда отгоре и се връща.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Зоя Войнова:
На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..
Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..