Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската култура, чиято роля като пазители на душата и традициите на народа ни, е изключително значима и до днес.
В предаването „Ефир за приятели“ се срещаме с така наречения „пазител на българското“ световноизвестният фотограф Иво Данчев, който посвети последните 16 години от живота си в запечатване на магията, която носят кукерските маски и костюми. Той не е изучавал фотографското изкуство, но талантът му да открива сюжети и да запечатва моменти е безспорен. От 2009-а година работи за списание National Geographic България, а негова снимка печели уважението и признанието и на BBC. Роден е в София и израства в столицата, но днес живее в село в Родопите.
Преди шест години Иво Данчев се отправя на фотографско пътешествие из страната и си поставя за цел да разкрие и документира многообразието на българските маскарадни традиции и да ги покаже на света в списанието за което работи - National Geоgraphic. И така, между 2020 и 2023 година фото - историята на Иво "Земята на кукерите, между два свята" е публикувана в 18 държави сред които Япония, Германия, Испания, Тайланд, Русия, Кореа и др. След това той представя проектите "Привидения" и " Зад маските".
Последната ни среща с Иво в ефира на Радио Благоевград бе, когато Международното списание "Тhe Independent Photographer", с жури от един от световноизвестните фотографи - Стив Маккъри, публикува снимка на кукерска група от Благоевград в Топ 10 на категорията си за пътешествия. Българските пазители на традицията, заснети от фотографа Иво Данчев над местността Картала, бяха редом до снимки от световни дестинации, което беше огромно признание за българската традиция, както и за самия Иво.
Снимка на кукери от Благоевград в Топ 10 на международно списание за фотография
Снимката е част от проекта "Пазителите", в който са събрани портрети на различни кукерски групи от цялата страна, а това, което Иво планира е проектите му да бъдат събрани в една книга, която ще съхрани и покаже цялата богата история на кукерството в България.
„Кукерленд“ 2025 е последният проект на Иво – календар с 13 магични фотографии, показващ едни от най-впечатляващите снимки на кукери, чауши, дервиши, мечкари от цялата страна. В селекцията на календара присъстват и кукерските маски от село Брежани, изработвани от мъхове, маските на мечкарите от пернишкото село Бела вода, както и чаушите на Разлог.
„Календарът е една малка извадка от това, което ще представлява книгата, а тя ще представя наистина това изключително разнообразие от маскарадни традиции, което е запазила България. В селекцията на календара има и две групи от област Благоевград, едната е от село Брежани, така наречените „мъхове“. Това са едни много интересни маски на едни великани, целите покрити с мъхове или лишеи. Другите са чаушите от Разлог“ , разказва Иво Данчев.
Районът между Перник и Кюстендил също е включен в календара, със снимка на групата от село Бела вода, която изработва едни от най-големите и тежки маски, изобразяващи страховити усти, чиято долна челюст е направена да се отваря и затваря при скачане.
Разнообразно, пъстро и богато е културното ни наследство в лицето на кукерството, а цялата емоция и история зад маската, зад костюма, фотографът Иво Данчев успява да улови и разкаже по един необясним и вълшебен начин. Част от тази магия пък е поместена в календара „Кукерленд“ 2025, чиято мисия е да събере необходимите за Иво средства, с които да продължи да обикаля страната ни, заснемайки богатсвото на българската кукерска традиция и запечатвайки я завинаги в една уникална книга, превърнала се в мечтата на неговия творчески живот.
Бабугери, чауши, мечкари, кукери, сурвакари, дервиши – да, в различните части на страната те имат различни наименования, имат своите специфики в маски, костюми, обреди, които извършват, но всички те имат една мисия, една любов - да продължат българската традиция, показвайки магията на сурвакарството. А какво означава тази магия за фотографа Иво Данчев?
„За мен това е една връзка с моите собствени корени и не случайно се занимавам точно с тази тема. За мен това не е просто работа, просто някакъв пореден проект, а е нещо, което наистина ме вълнува. Аз самият съм един неизживян кукер“, казва Данчев, като допълва, че има голямо желание да си изработи собствена маска и костюм, но за съжаление не му остава време, налагайки се да бъде зад обектива и да разкрива красотата и историята на чуждите маски. С усмивка споделя обаче, че ако би имал тази възможност, то със сигурност маската му много ще прилича на тези от благоевградския и югозападния район, защото много обича кожи и рога.
А на въпроса успяхме ли да изгоним злото, каквато е задачата на всички участници в маскарадните ритуали, Иво Данчев отговори така:
„Боя се, че по-скоро не успяваме да го изгоним и то не за друго, а защото не успяваме да го видим и разпознаем. Самото зло е маскирано с дрехи и образи на добро. Както доброто се маскира с чудовищни маски, изглежда така и злото се маскира с някакви благовидни лица и успява да заблуди хората, които искат да го изгонят“.
От днес до неделя Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението, младежкия порив и надеждата. За втора поредна година тук се провежда инициативата „Ела си в Благоевград“, която събира местни жители, гости на града и българи, живеещи в чужбина. Напук на юлската жега, събитието раздвижи градската сцена в типичен стил – големи дози от онези вибрации, които..
Екстремно високите юлски температури поставиха на изпитание и болни, и здрави. Какви са основните рискове за сърдечносъдовата система при пиковите горещини, какво трябва да бъде поведението ни? В предаването „Сюжети от деня“ на БНР-Радио Благоевград отговорите потърсихме от доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна..
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..