Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност.
„Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на изследователско висше училище означава да отговаряме на два основни критерия съгласно Закона за висше образование. Университетът трябва да има значим принос за развитието на важни обществени области чрез върхови научни изследвания и вторият критерий е да има високи резултати от научноизследователската си дейност“, коментира в ефира на Радио Благоевград доц. д-р Петрана Стойкова, зам.-ректор по научноизследователската дейност и докторантско развитие. Тя допълни, че към момента в ЮЗУ се реализират 87 докторски програми, а докторантите към края на миналата година са 383. ЮЗУ „Н. Рилски“ ще получи супсидия за научни изследвания. В края на миналата година през месец декември ръководството на висшето училище е взело решение да бъде разкрита нова специалност „Лекарски асистент“ във Факултета „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“ със срок на обучение 4 години. „Това е бакалавърска програма. В тази връзка ще бъде изграден по проект симулационен център, в който могат да се обучават изучаващите специалностите „Медицинска сестра“, „Акушерка“ и новата специалност „Лекарски асистент“. В същия факултет пак по проект предстои да бъдат въведени роботи в логопедичната терапия. Много са центровете в този факултет, които работят активно и показват високи научни резултати. В другите факултети също имаме изградени много центрове и лаборатории“, сподели доц. Стойкова.
Изключително голям успех за ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е спечелен проект на стойност почти 3 милиона лева. Темата е „Интердисциплинарно, иновативно, интерактивно обучение на докторанти за конкурентна икономика и авангардни научни изследвания“. Проектът също е свързан със статута на научноизследователско висше училище, тъй като основната му цел e обучението на докторанти. „Това обучение трябва да съответства на потребностите на икономиката и на пазара на труда, в съответствие с предизвикателствата на зеления и цифровия преход, както и индустрия 5.0. Много се радвам за този наш голям успех. Договорът, който подписахме, е на стойност 2 998 167 лв. Ние сме водещ партньор по проекта, ще обучаваме 19 докторанти в редовна форма на обучение по няколко докторски програми от шест професионални направления. До края на месеца се надяваме в Държавен вестник да бъде публикувана обявата за конкурса за докторанти по този проект „Подкрепа за развитие на проектна доктурантура“, съобщи доц. Стойкова.
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..