Пътищата в община Кюстендил са проходими при зимни условия. Тази сутрин и там отново валя сняг. Основните пътни артерии са обработени и са на асфалт, обработват се и страничните улици в града. Четвъртокласната пътна мрежа се обслужва по договор. Засега, няма сигнали за бедстващи хора, няма и абонати без електрозахранване, няма откъснати от света села.
„При необходимост имаме готовност да реагираме с високопроходима техника. Освен, че пътищата се почистват, те се и опесъчават. Чистят се и тротоарите“, съобщи в ефира на Радио Благоевград тази сутрин кметът на община Кюстендил инж. Огнян Атанасов.
Той коментира и мерките, които бяха дискутирани на среща с областния управител на Кюстендил на 11 януари, относно проблемите с безстопанствените животни на пътя. Припомняме, че на 28 декември миналата година, на пътната отсечка Кюстендил – село Ябълково, при ПТП с кон загина 18-годишната Андрея, а двете нейни спътнички пострадаха сериозно. Според градоначалника на Кюстендил, този път е част от републиканската пътна мрежа и се стопанисва от държавата, но проблемът го има в почти всички общини.
„Това, което докладвахме на областния управител е, че от страна на Община Кюстендил, държавната нормативна уредба, която сме задължени от държавата да бъде приета, е приета и действа. Включително сме назначили и полски пазач, реагирали сме на подобни сигнали. През миналата година от наша страна са задържани 13 коня, които са били безстопанствени, наложени са съответните санкции. Започна и идентифицирането или така нареченото чипиране на конете. През миналата седмица проведохме съвместна операция с БАБХ, при която бяха установени доста неидентифицирани животни в животновъдни обекти, които са поставени под запрещение, докато животните не бъдат идентифицирани“, обясни още кметът на Кюстендил.
Той съобщи, че в момента се структурира комисия към областния управител, за да бъдат координирани действията на всички институции, които имат отношение по темата. Така ще бъдат проверени всички животновъдни обекти, дали отговарят на нормативните изисквания.
Огнян Атанасов сподели още, че е повдигнал въпроса за промяна в нормативната уредба, защото в далечната 2020 г., общините са извадени от процеса по регистрация на животновъдните обекти и на практика, общините не знаят къде има животновъдни обекти и доколко те са законни. Затова ще се настоява за промяна в законодателството, което да разрешава на общината да може да дава становище, дали е законен даден животновъден обект или не. Освен това се оказва, че има пропуски и в законодателството за изчисляване на концентрация на участъци с ПТП.
„На този участък, през 2023 г. има 4 инцидента. Но това не е отбелязано в методиката и така се получава още една „дупка“ в нормативната уредба, което е също една от причините за подобни инциденти, включително и за последния. Там не е правена и проверка за път с концентрация на ПТП, какъвто, според мен, е този път. Затова, моето настояване е, да се направи такава проверка от страна на Агенцията по пътна безопасност“, коментира още кметът на Община Кюстендил, който съобщи, че до 15 януари трябва да бъдат готови резултатите от три проверки на пътя Кюстендил – Ябълково, които се извършват в момента от различни институции.
След като бъде получен докладът от проверката ще започне и изпълнението на мерките. Община Кюстендил е готова да съдейства за възстановяването на осветлението в този пътен участък, което не работи от 1985 г. Ще бъдат предприети и други мерки като изграждане на еластична ограда, която да спира животните, които могат да се появят на пътя. Ще бъдат поставени и работещи електропастири, ще се следи те да бъдат в изправно състояние, както и да няма повредени огради. Ще бъде назначен и още един полски пазач.
„Много важно е да се правят ежемесечни проверки по животновъдните обекти, за да се види, дали животните се идентифицирани. Защото, при този инцидент, конят беше идентифициран. Досега, всички инциденти са били с неидентифицирани животни, безстопанствени коне с непривлечен обвиняем. В случая, има обвиняем и затова трябва да кажем, че отговорността на собственика е огромна и той трябва да бъде съвестен. Така, няма да се стига до подобен род инциденти“, коментира още инж. Огнян Атанасов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Огнян Атанасов:
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..
Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..
Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..
През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..