Пътищата в община Кюстендил са проходими при зимни условия. Тази сутрин и там отново валя сняг. Основните пътни артерии са обработени и са на асфалт, обработват се и страничните улици в града. Четвъртокласната пътна мрежа се обслужва по договор. Засега, няма сигнали за бедстващи хора, няма и абонати без електрозахранване, няма откъснати от света села.
„При необходимост имаме готовност да реагираме с високопроходима техника. Освен, че пътищата се почистват, те се и опесъчават. Чистят се и тротоарите“, съобщи в ефира на Радио Благоевград тази сутрин кметът на община Кюстендил инж. Огнян Атанасов.
Той коментира и мерките, които бяха дискутирани на среща с областния управител на Кюстендил на 11 януари, относно проблемите с безстопанствените животни на пътя. Припомняме, че на 28 декември миналата година, на пътната отсечка Кюстендил – село Ябълково, при ПТП с кон загина 18-годишната Андрея, а двете нейни спътнички пострадаха сериозно. Според градоначалника на Кюстендил, този път е част от републиканската пътна мрежа и се стопанисва от държавата, но проблемът го има в почти всички общини.
„Това, което докладвахме на областния управител е, че от страна на Община Кюстендил, държавната нормативна уредба, която сме задължени от държавата да бъде приета, е приета и действа. Включително сме назначили и полски пазач, реагирали сме на подобни сигнали. През миналата година от наша страна са задържани 13 коня, които са били безстопанствени, наложени са съответните санкции. Започна и идентифицирането или така нареченото чипиране на конете. През миналата седмица проведохме съвместна операция с БАБХ, при която бяха установени доста неидентифицирани животни в животновъдни обекти, които са поставени под запрещение, докато животните не бъдат идентифицирани“, обясни още кметът на Кюстендил.
Той съобщи, че в момента се структурира комисия към областния управител, за да бъдат координирани действията на всички институции, които имат отношение по темата. Така ще бъдат проверени всички животновъдни обекти, дали отговарят на нормативните изисквания.
Огнян Атанасов сподели още, че е повдигнал въпроса за промяна в нормативната уредба, защото в далечната 2020 г., общините са извадени от процеса по регистрация на животновъдните обекти и на практика, общините не знаят къде има животновъдни обекти и доколко те са законни. Затова ще се настоява за промяна в законодателството, което да разрешава на общината да може да дава становище, дали е законен даден животновъден обект или не. Освен това се оказва, че има пропуски и в законодателството за изчисляване на концентрация на участъци с ПТП.
„На този участък, през 2023 г. има 4 инцидента. Но това не е отбелязано в методиката и така се получава още една „дупка“ в нормативната уредба, което е също една от причините за подобни инциденти, включително и за последния. Там не е правена и проверка за път с концентрация на ПТП, какъвто, според мен, е този път. Затова, моето настояване е, да се направи такава проверка от страна на Агенцията по пътна безопасност“, коментира още кметът на Община Кюстендил, който съобщи, че до 15 януари трябва да бъдат готови резултатите от три проверки на пътя Кюстендил – Ябълково, които се извършват в момента от различни институции.
След като бъде получен докладът от проверката ще започне и изпълнението на мерките. Община Кюстендил е готова да съдейства за възстановяването на осветлението в този пътен участък, което не работи от 1985 г. Ще бъдат предприети и други мерки като изграждане на еластична ограда, която да спира животните, които могат да се появят на пътя. Ще бъдат поставени и работещи електропастири, ще се следи те да бъдат в изправно състояние, както и да няма повредени огради. Ще бъде назначен и още един полски пазач.
„Много важно е да се правят ежемесечни проверки по животновъдните обекти, за да се види, дали животните се идентифицирани. Защото, при този инцидент, конят беше идентифициран. Досега, всички инциденти са били с неидентифицирани животни, безстопанствени коне с непривлечен обвиняем. В случая, има обвиняем и затова трябва да кажем, че отговорността на собственика е огромна и той трябва да бъде съвестен. Така, няма да се стига до подобен род инциденти“, коментира още инж. Огнян Атанасов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Огнян Атанасов:
На 11 януари Радио Благоевград се поклони пред приноса на Свобода Бъчварова в българската култура чрез излъчването на архивен запис от интервюто на Николай Ангелов с нея, записано през 2005 г. в Рио де Жанейро. Чухме и разговора на Валентин Дишев с дъщерята на писателката. Предлагаме ви да изслушате и двата разговора - размислите на две изключителни..
Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..
Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..