За ромския етнос по света днес е празник. Денят на Банго Васил, в превод „Куцият Васил“ или още ромската Нова година. Отбелязва се в деня на Свети Василий по стар стил от ромите в България, а също и в Сърбия, Северна Македония. Това е най-важният ромски празник и се отбелязва както от православните, така и от ромите мюсюлмани. Василица обикновено трае три дни. Празненствата започват през нощта на 13 срещу 14 януари, което се нарича phari rat (тежка нощ). Това е и най – големият празник за етноса.
Празнуването на Василица е свързано с няколко ромски легенди. В някои от тях Банго Василий е застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, разрушен от дявола, по който преминават ромите. В други легенди Банго Василий е куц овчар, който спасява давещо се ромско дете или пък приютява бягащ от неприятелите си циганин. Според друга легенда Свети Василий спасил циганския род от удавяне в бушуващото море.
Трапезата се прекадява и благославя, всички си вземат прошка с целуване на ръка. Смята се, че какъвто човек прекрачи пръв прага на дома, такава ще бъде и цялата Нова година. На трапезата има сърми, баница с късмети, питка, вино, ракия.
Поздравът им днес звучи така „Бахтало о Васили, бахтало Нево бреш“ или „Да Ви е честит Васили, да ви е честита Новата година!“. За тържествата, които започнаха още снощи и ще продължат и на 15-ти разказва Галина Дечева от организацията „Амалипе“ в интервю на Мартин Николов.
На 10 и 11 май, сред красотата на местността „Байова Борика“, отново ще се срещнат хората на труда, земята и традицията – за второто издание на „Между три планини 2025“ – събитие, което обединява фермери, занаятчии и всички, които носят България в сърцето си. Програмата на 10 май ще започне в 10:30 ч. с официално откриване и ще продължи със спортна..
7 май е Ден на радиото и телевизията, който се отбелязва в България и Русия. На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Попов е смятан за един от бащите на радиото, заедно с италианеца Гулиелмо Маркони.
Днес, след временно спиране на валежите, още около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. На много места ще има локални значителни количества и градушки. Вятърът постепенно ще се ориентира от запад-северозапад и ще е умерен, ще прониква хладен въздух. Максималните..
Навръх Гергьовден в пернишкото село Богданов дол беше пресъздаден обичаят "Премуз". Наименованието му идва от доенете на овце, което в този край наричали "музене". Сред акцентите на възстановката бе съревнованието между овчари от селото за най-добре гледани и най-млекодайни овце. И тази година по утвърдена традиция, на поляната, в самия център на..
Община Банско отбеляза Гергьовден с пъстра празнична програма в град Добринище. Тържествата започнаха още вчера вечерта, когато по стар обичай всяка махала извърши традиционното топене на гергьовски китки. Рано сутринта от събраните цветя бяха сплетени венци, а след светата литургия в църква „Св. св. Петър и Павел“ се отслужи празничен водосвет...
Над 200 жители и гости на Радомир в народни носии и самодейци с униформи на българската армия, се включиха в празнично шествие на българския дух по повод Гергьовден. С 20-метров национален трибагреник те изминаха разстоянието от сградата на Общината до градския парк, където се проведе голям фолклорен празник под наслов „Заедно на Гергьовден”. В първите..
Над 150 кюстендилци, сред тях и деца и младежи - от любопитство, опитаха войнишката боб чорба, раздадена благотворително при Паметника на Булаирци (13-и рилски полк) в центъра на Кюстендил. Инициатори са Народно читалище "Генерал Владимир Заимов – 2013" съвместно с Регионален клуб "Традиция – Ильо Войвода" към Национално дружество "Традиция" и..