Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и предизвикала ситуация, в която българското общество е избрало привидна стабилност пред нуждата от промяна.
„Това правителство ни беше сервирано като изход от кризата – криза, до която доведе невъзможността на демократичните сили да предложат ясна алтернатива“, заяви Бачкова. Според нея, управлението на Желязков изглежда като връщане към модела от преди 2020 година. „Тези четири години изглеждат като загубено време, защото в крайна сметка днес се връщаме към същия модел на управление“, коментира тя.
Бачкова посочи, че правителството изпраща сигнал за привидна стабилност, но предупреди, че това може да се окаже повърхностно. Според нея, във вътрешнополитически план кабинетът вероятно ще работи сравнително спокойно, като партньорите от ГЕРБ, БСП и „Има такъв народ“ могат да намират консенсус по теми. Тя обаче изрази скептицизъм относно възможността за дълбоки реформи, които да доведат до реална промяна за гражданите.
Като ключово предизвикателство Цецка Бачкова определи външнополитическите въпроси, и по-специално войната в Украйна. Тя припомни разнородното отношение на коалиционните партньори, особено на БСП, към конфликта и отбеляза, че това може да затрудни правителството да излиза с единна позиция по важни международни въпроси.
В заключение Цецка Бачкова отправи критика към лидерите на „Демократична България“ и други партии от демократичния спектър. Според нея, е време те да поемат отговорност за своите действия и да се оттеглят, за да дадат възможност на дясното пространство да се обедини и преоснове.
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..
В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..
Комисията по външни работи на Европейския парламент прие през седмицата доклада за напредъка на Република Северна Македония към членство в ЕС, без нито една от предложените български поправки. Окончателното гласуване в пленарната зала е насрочено за юли. Темата бе сред акцентите в обзорното предаване “Събития и личности”. Според Виктор Стоянов,..
Оставката на Кирил Петков като съпредседател на „Продължаваме промяната“ е симптоматична за по-дълбока политическа ерозия, която засяга не само партията, но и цялостната идея за гражданска алтернатива на установения властови модел. Това коментира в ефира на Радио Благоевград Калоян Методиев, политолог и член на „Непокорна България“. Анализът му..
Служителите на звено Инспекторат към Община Благоевград започнаха да извършват проверки на документите и условията за отглеждане на домашните кучета. Кампанията стартира пред дни и ще бъде целогодишна, а не периодична. Целта е да се намали популацията на бездомните животни, които най-често са резултат от действията на недобросъвестни стопани на..
Гласуването на проектодоклада за напредъка на РС Македония във Външната комисия на Европейския парламент показа един сериозен проблем – влиянието на една държава, която все още не е член на ЕС, върху решенията, които се взимат, с така наречения скрит лобизъм. Това е нещо, което е недопустимо, особено когато противоречи на националните интереси на..