Лекция на тема „Образите на България и българите в Италия“ изнесе пред студенти и преподаватели от Филологическия факултет на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград д-р Мая Падешка. Тя е лектор по български език в университета „Ориентале“ в Неапол, преподавател и училищен ръководител на Българското училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим и Флоренция, както и преподавател по методика в СУ „Св. Климент Охридски“. Лекцията е в рамките на ННП „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“.
„Мисията на един лектор не е само да преподава университетските дисциплини. Тя е нещо много по-голяма. Нашата цел е да представим пред младите хора, пред студентите, с които работим, възможности за професионална и личностна реализация чрез познаването на българския език, литература и култура, т.е. да им дадем една идея доколко България и Италия са свързани и в миналото, и в настоящето. Има много такива исторически места на памет в Италия, свързани с българското и с България“, каза д-р Падешка. Тя даде примери със Спартак, който се е обучил като гладиатор в гладиаторското училище в Санта Мария Капуа Ветере. „Това е една топла връзка между двете страни. Ще разкажа за пътешествието на Иван Вазов в Италия, което е много важно. Това е голямото поетично поклонническо пътешествие на нашия голям поет. Ще покажа паметника на Иван Вазов в Рим. За такива важни следи става въпрос“, допълни д-р Падешка.
Лекцията на тема „Образи на България и българите в Италия“ се организира в рамките на Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“. Доц. д-р Радослав Цонев, декан на Филологическия факултет на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград сподели пред студентите и преподавателите, че в рамките на програмата предстоят поредица от лекции и събития, конференции, както и традиционните филологически четения за студенти и докторанти. „Ние сме поканили и имаме потвърждение от двама утвърдени учени българисти от чужбина – проф. Дмитрий Бело и доц. Михаил Кондратенко. Също така очакваме на специализация при нас да бъде Ливия Мария Нистор. Ще организираме и проведем отново летния семинар по български език и култура през м. юли. Тази година, освен нашите добри приятели и традиционни участници от Р Сърбия и Р Албания, сме поканили голяма група и очакваме учители и ученици с български произход от Украйна. Не само заради самата научна програма, а и заради стратегическото място на нашия университет. Ние имаме дълг към тези хора, които са част от българската общност и са зад граница“, допълни доц. Цонев.
Липсата на достатъчна ангажираност в свободното време на младите хора е една от причините за т.н. „локали”, заяви пред журналисти в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Министър Иван Пешев подчерта, че Министерството на младежта и спорта съвместно с МВР работи за системна превенция на насилието и нарастващата агресия сред младите хора...
Най-красивият български празник събра в училищните дворове на община Разлог своето бъдеще – децата, учениците и учителите. Денят бе наситен с емоции, благодарност и признателност – венци украсиха паметниците на Светите братя Кирил и Методий, знамето на България се издигна тържествено, а абитуриентите целунаха училищните знамена, прощавайки се с..
Сред гостите на празника беше министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Под звуците на „Върви, народе възродений” възпитаниците на пернишките училища преминаха през центъра на града. По традиция, начело на шествието , бяха училищният оркестър и мажоретният състав към 6 –то Средно училище, което носи името на светите братя Кирил и Методий. „24 май е..
На 24 май — най-светлия празник в българския културен календар, в Банско на централния площад отново се събраха деца, ученици, преподаватели, родители и граждани, за да отдадат почит на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост и закрилници на българската духовност. В празничното си слово кметът на община Банско..
Президентът на Република България Румен Радев бе официален гост по повод честванията на Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Празника на Благоевград и 145 години от съдаването на Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ /бивша Солунска/“. Празничната програма..
Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност беше отбелязан тържествено в Кюстендил. В шествието днес, преминало под мотото "Парад на книгата", се включиха ученици, учители и представители на културните институти в града. В него участваха депутати, кметът Огнян Атанасов, заместниците му,..
Честваме 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на..