Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Кънев: Човек, когато вярва, се случват чудеса!

На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски.

Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от звезди на българското кино, сред които: Александър Кънев, Павел Попандов, Кръстю Лафазанов, Ирена Милянкова, Николай Урумов, Мария Каварджикова, Христо Гърбов, Яни Малинов, Антон Трендафилов, Влади Карамфилов (Въргала), Ирен Кривошиева, Михаела Павлова, Даниел Хаджиев и други.

Дебютът на Егерман в игралното кино говори за силата на вярата и за това до какви чудеса може да ни доведе тя.

Филмът проследява историите на двама герои, Петър и Павел, които живеят в различни епохи – Петър през 80-те години и Павел в настоящето. Петър преживява трагедия, когато губи сестра си в инцидент и е изгонен от дома си. В същото време Павел се бори със страданието на своята сестра, която е болна от рак. Житейските им пътища се преплитат чрез Божия промисъл, а съдбите им си взаимодействат, за да намерят пътя към доброто.

"Не затваряй очи" представлява важна крачка напред в българското кино, особено в жанра на религиозното кино, който досега не е бил развит у нас. Сценаристът му Мартин Ралчевски вярва, че този проект може да вдъхне на хората вяра и да ги насочи към спасението на човешката душа, особено във време на политическа и икономическа нестабилност.

Българският филм вече е отличен с пет награди на Christian Film Festival в САЩ -  за най-добър пълнометражен филм, за най-добър продуцент - Богдан Дарев, за най-добър актьор - Александър Кънев, за най-добър поддържащ актьор – Кръстю Лафазанов и Христо Гърбов.
"Не затваряй очи" е избран и сред финалистите на 52-рия ежегоден ICVM Crown Awards – фестивал, провеждан от над половин век в САЩ сред над 400 заглавия от цял свят.

За посланията, които носи филмът и въпросите, които провокира у нас, в предаването „Ефир за приятели“ Ваня Бахчиванова разговаря с актьора Александър Кънев, който се превъплъщава в образа на отец Павел, един от главните персонажи в историята.

„Ролята получих по класическия начин – чрез кастинг. Бях поканен, имаше няколко проби, беше ми изпратена една молитва, която е във филма, която е според мен прекрасно изписана като текст. Тогава се случи така, че беше по време, в което репетирах нещо, което пак е свързано с темата за вярата. Бях доста възпален по тази тема и от тази гледна точка, предложението за ролята дойде в правилния момент“, разказва в ефира на Радио Благоевград Кънев.

Един от мотивите на Александър Кънев да приеме ролята на отец Павел е, че той самият е имал подобна лична история, когато се е опитвал да помогне на близък човек. В такава ситуация наистина вярва, че човек е способен на големи подвизи, а вярата е нещо, което много помага в тези моменти.

„Класически случай е да се обръщаме към Господ и въобще към вярата в трудни за нас моменти, но същевременно аз си мисля, че много често трябва да благодарим, независимо дали това е свързано с това, че сме усетили обичта от Господ, мисля, че и през останалото време ние трябва някак да бъдем в уединение с него“, споделя актьорът.

Най-големият страх, срещу който се изправя отец Павел, е загубата на вярата, а според Кънев самата вяра те учи да не губиш вяра.

„Ние сме същества, които непрекъснато търсим отговори, задаваме си въпроси, но мисля, че във вярата е истината и всеки човек трябва да допусне неговата среща с нея“, убеден е Кънев.

Една от основните идеи в образа на Павел, както и в самото християнство, е саможертвата. На нея обаче се гледа все по-негативно и неодобрително в днешните времена, когато някак Аз-ът и неговото спокойствие и цялост се поставят на преден план – тенденция, с която Александър Кънев е абсолютно несъгласен.

„Откровено не харесвам тази тенденция в нашето съвремие – човек да вярва само на себе си и на никого другиго. Адски много ни е важно ние да сме си добре, според мен този егоцентризъм е много нездравословен. Между другото аз имам такива наблюдения върху хората около себе си и връстниците ми, мисля, че човек колкото повече напредва в живота и колкото повече опит трупа, в един момент си казваш „Ми, това всичко не може да е просто така“ и мисля, че рано или късно това издиша – човек да е на първи план“, споделя Кънев.

Като свой мотив да приеме ролята на отец Павел в „Не затваряй очи“ Кънев сочи, че освен личната си история, той мисли, че ролята е смислена и има какво да каже с нея, а на въпроса кое е посланието, което иска да стигне до зрителя, отговори:

„Човек, когато вярва, когато не се предава, когато не позволява на съмненията да го отклоняват от това, в което вярва и се опитва да направи, може би се случват чудеса и наистина Господ е милостив“.

Цялото интервю на Ваня Бахчиванова с Александър Кънев можете да чуете в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Деси къде си?“ - фондацията, която показва на светло хората с наднормени килограми

До почти 2 млрд. може да достигне броят на хората със сериозно наднормено тегло до 2035 г. Това е всеки четвърти жител на Земята. По този показател България е шеста в Европа при възрастните, и пета – при децата. Всеки четвърти българин, или 25% е със затлъстяване първа степен. Статистиката показва още, че половината от българите имат наднормено..

публикувано на 30.03.25 в 10:00
Василиса Валеова

Да дадем шанс на нашите деца сами да изберат къде да учат

Има как да не се закриват паралелки, има как да дадем шанс на децата сами да избират какво и къде да учат. Да им дадем правото, което им се полага по закон. Така коментира темата за план-приема на ученици в благоевградските гимназии Василиса Валеова, общински съветник и председател на Комисията по образование, култура и вероизповедания в..

публикувано на 28.03.25 в 13:49

Превръщат централния вход на Община Благоевград в достъпен за хора със специални потребности

Централният вход на сградата на Община Благоевград да бъде пригоден за хора със специални потребности. Такова предложение е входирал в Общинския съвет и администрация местният парламентарист Христо Михалков. „Имаме изградени рампи за придвижване на лица с физически увреждания, но те водят до централния вход, който е с тежки врати. Това означава, че..

публикувано на 28.03.25 в 12:23
Цвета Рангелова

Цвета Рангелова: Слугинажът към Брюксел подкопава националния интерес

Парламентарната група на „Възраждане“ внесе вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков, като основният мотив е „несправянето в сектор външна политика“. Това заяви в интервю за Радио Благоевград депутатът Цвета Рангелова, народен представител от Благоевградския избирателен район. „Този кабинет продължава порочната практика на предходните..

публикувано на 28.03.25 в 11:43
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Случаят с европрокуратурата е симптом за състоянието на българската политика

„Това е симптом“, така Калоян Методиев – политолог и независим народен представител в 50-ото Народно събрание – определи случая, в който Европейската прокуратура временно отстрани българския представител Теодора Георгиева. В интервю за Радио Благоевград той направи паралел с политическата обстановка в страната, като заяви, че „циреят, в който се е..

публикувано на 28.03.25 в 11:12

Уъркшоп „Радио на практика“ в катедра „Културология“ на ЮЗУ и БНР-Радио Благоевград

В катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград се проведе уъркшоп „Радио на практика“. Студенти от 1-ви и 2-ри курс на специалностите „Култура и медии“ „Култура и културен туризъм“ и „Култура и културен мениджмънт“ се запознаха с тънкостите на радио новините, като в академична обстановка им беше представена..

публикувано на 28.03.25 в 09:34
Маги Назер

Преживяването в джунглата на Боливия за мен беше училище за любов

Маги Назер е основател и изпълнителен директор на фондация „Солидарност в действие“. Завършила е социология в Колежа Мидълбъри в САЩ и магистратура „История на жените и половете“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Тя е активен застъпник на равнопоставеността между половете и превенцията на насилието. Посетила е над 40 държави, сред..

публикувано на 27.03.25 в 11:15