На 30 януари предстои премиерата на българския игрален филм "Не затваряй очи“. Той се базира на едноименния роман на Мартин Ралчевски, а режисьор е Николай Егерман. Той е завършил кино и телевизионна режисура в Нов български университет. Към момента завършва Теология в Богословския факултет на Софийския университет с магистърска програма "Църква и медии". Дебютът на Егерман в игралното кино говори за силата на вярата и за това до какви чудеса може да ни доведе тя.
Сюжетът проследява житейските истории на Петър и Павел. Двама герои в две различни ери, респективно Петър – в 80-те и Павел – в днешно време. Петър губи сестра си в инцидент и бива изгонен от дома си. Сестрата на Павел е болна от рак и се бори за живота си. Историите на двамата герои се преплитат и намират начин чрез Божия промисъл да си послужат взаимно за добро.
В лентата участват плеяда от звезди на българското кино, сред които: Александър Кънев, Павел Попандов, Кръстю Лафазанов, Ирена Милянкова, Николай Урумов, Мария Каварджикова, Христо Гърбов, Яни Малинов, Антон Трендафилов, Влади Карамфилов (Въргала), Ирен Кривошиева, Михаела Павлова, Даниел Хаджиев и други.
Българският филм вече е отличен с пет награди на Christian Film Festival в САЩ - за най-добър пълнометражен филм, за най-добър продуцент - Богдан Дарев, за най-добър актьор - Александър Кънев, за най-добър поддържащ актьор – Кръстю Лафазанов и Христо Гърбов.
"Не затваряй очи" е избран и сред финалистите на 52-рия ежегоден ICVM Crown Awards – фестивал, провеждан от над половин век в САЩ сред над 400 заглавия от цял свят.
В предаването „Ефир за приятели“ Ваня Бахчиванова ни запознава отблизо с креативния продуцент на филма Богдан Дарев. Той е режисьор и продуцент. Живее и работи в Сиатъл, САЩ, където заминава през 1995 г. В творческата му биография има няколко филма, сред които "Тази баба", "Хармония", "Там", заради който се връща в България 23 години след заминаването си, "Кавал парк", "Спица".
„Кавал парк“ е филмът на Дарев, който постигна огромен успех сред българските зрители. В него се разказва за американеца от руски произход Александър Еплер, който пристига у нас през 1971 г., за да се учи да свири на кавал. Още при срещата си с Еплер, Дарев приема като мисия от него да направи филм, посветен на вярата.
„Той ми каза, Богдане, българинът трябва да си върне вярата. Аз тогава така го усетих, че имам някаква мисия, която тепърва предстои да бъде разгърната. Аз не съм религиозен, не съм имал това отношение, което православните християни имат тук към вярата, но го усетих много силно, че трябва да се работи в тази посока и много се радвам, че стигнахме до тук с „Не затваряй очи“, споделя Дарев в ефира на Радио Благоевград.
На въпроса дали филмът ще намери своето място и дали ще успее да достигне до зрителя, предвид модерното време, в което живеем, където на пиедестал се издига все повече материалното и хората вярват в чудесата, които могат да постигнат властта и парите, но не и в чудесата на Бога, Дарев отговаря:
„Аз живея в САЩ от 30 години вече и виждам какво се случва, когато вярата липсва и когато материалното е издигнато в култ и мога да Ви кажа, че това, което виждам в бездомния човек в Сиатъл, който върви по улиците и вика, и си говори сам, и се съблича гол на спирката. Това, което виждам, когато ги погледна в очите, са хора, които са тотално изгубени, тотално забравени. Много е тъжно. Това все още не го виждам в хората в България по този начин, но това трябва да бъде предупреждение да внимаваме, да не стигаме до там, до това, което аз виждам. Виждам един зверски поглед, звяр, който е отишъл много ниско. Това падение мисля, че идва точно оттам, че хората не знаят къде принадлежат. Те принадлежат към материалното или към Тик Ток, някакви илюзии, които не ти дават това, което вярата ти дава“, смята Дарев.
Повече за вярата и чудесата, които носи тя в нашия живот и за историята зад филма „Не затваряй очи“ чуйте в разговора на Ваня Бахчиванова с продуцента Богдан Дарев.
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..
Общинският съвет в Трън утвърди предложения от кмета на общината Цветислава Цветкова бюджет за тази година. Финансовата рамка на бюджета на пограничната община за 2025 година възлиза на 15 265 216 лв., което е с близо 1,2 млн. лв. повече спрямо миналогодишния. Приходите за финансиране на делегираните от държавата дейности са в размер на 7 576 880...
Социалната ангажираност и доброволчеството е темата на радиосрещата с един от „Героите“ на ТimeHeroes - Ивайло Кирилов, който от години е доброволец. За топлината и грижата, които внася в живота на самотните възрастни хора от Пернишко, той получи специалната грамота на платформата за споделени инициативи. „ Доброволчеството за мен е..
„ Трудът в медиите има стойност“ – това е надсловът на днешния национален протест на работещите в трите обществени медии в страната- БНР, БНТ, БТА. Минимум увеличение на работните заплати от 15% е искането на протеста, каза за Радио Благоевград вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Необходимите средства от държавния бюджет са:..
Лоша земеделска реколта очакват тази година гоцеделчевските стопани, заради неблагоприятните климатични условия в началото на пролетта. За съжаление, подобна бе картината и миналата година, когато опустошителна градушката унищожи почти на 100% реколтата в района на Гърмен и Хаджидимово. Земеделците все още чакат обещаното тогава от земеделския..
Добра кауза обедини жители на град Хаджидимово. Скоро в местността Качиката ще заблести 21-метров метален кръст, който ще пази от зло целия район. „Преди време, точно на Димитровден, с приятели взехме решението да вдигнем този християнски символ над Хаджидимово. Съгласувахме идеята си с Неврокопския митрополит Серафим и получихме неговата благословия..