За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025 година началото й бе поставено на 29 януари, когато небесният дракон направи път на зелената змия, под чийто знак ще се намираме до 16 февруари 2026 година.
Всеки от 12-те цикъла в китайския зодиак е подвластен на определено животно, което влияе върху чертите на хората, родени в дадена година, както и върху световните събития. Легендата разказва, че за да го създаде, Нефритеният император - традиционно китайско божество, организирал състезание между различи животни. За да завършат успешно, участниците в надпреварата трябвало да преплуват бързо течаща река. Великодушният бик предложил на котката и плъха да се покачат на гърба му. Жадният за победа плъх изблъскал котката във водата. Според различна версия на историята плъхът не споделил с котката - най-близката си приятелка, за предстоящото състезание, в резултат на което се породила враждата помежду им. Когато бикът наближил финала, плъхът скочил пред него и така спечелил състезанието и станал първото животно в китайския зодиак. Бикът завършил втори, следван от тигъра, заека, дракона, змията, овцата, маймуната, петела, кучето и глигана (свинята).
Змията е шестият знак в китайския зодиак. Тя се смята за мъдър, тайнствен и магнетичен символ. В китайската митология змията е свързвана с трансформацията и възраждането, благодарение на способността си да сменя кожата си. Змията е символ на мъдрост, изящество и адаптивност. Това е година, в която ще се наложи да бъдем особено внимателни при управлението на ресурсите, както личните, така и общите. Постоянството и упоритостта ще бъдат ключови за преодоляването на предизвикателствата в променливите и преломни времена, в които живеем.
Змията също така подчертава значението на обучението и придобиването на нови умения. За хората, които инвестират в своето образование и развитие, тази година ще предложи благоприятна среда за придобиването на ценни знания и опит.
Дървото пък ще бъде елементът на 2025 година, носещо енергия на растеж, обновление и хармония с природата. То ще ни вдъхновява да създаваме стабилни основи за бъдещето, като балансираме личните и професионалните си стремежи.
Повече за възможностите и препятствията, които ще ни донесе годината на Зелената дървена змия, и каква ще бъде тя за останалите зодиакални знаци, чуйте в разговора на Ваня Бахчиванова с Мариана Мръвкова Фън Шуй консултант.
До почти 2 млрд. може да достигне броят на хората със сериозно наднормено тегло до 2035 г. Това е всеки четвърти жител на Земята. По този показател България е шеста в Европа при възрастните, и пета – при децата. Всеки четвърти българин, или 25% е със затлъстяване първа степен. Статистиката показва още, че половината от българите имат наднормено..
Има как да не се закриват паралелки, има как да дадем шанс на децата сами да избират какво и къде да учат. Да им дадем правото, което им се полага по закон. Така коментира темата за план-приема на ученици в благоевградските гимназии Василиса Валеова, общински съветник и председател на Комисията по образование, култура и вероизповедания в..
Централният вход на сградата на Община Благоевград да бъде пригоден за хора със специални потребности. Такова предложение е входирал в Общинския съвет и администрация местният парламентарист Христо Михалков. „Имаме изградени рампи за придвижване на лица с физически увреждания, но те водят до централния вход, който е с тежки врати. Това означава, че..
Парламентарната група на „Възраждане“ внесе вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков, като основният мотив е „несправянето в сектор външна политика“. Това заяви в интервю за Радио Благоевград депутатът Цвета Рангелова, народен представител от Благоевградския избирателен район. „Този кабинет продължава порочната практика на предходните..
„Това е симптом“, така Калоян Методиев – политолог и независим народен представител в 50-ото Народно събрание – определи случая, в който Европейската прокуратура временно отстрани българския представител Теодора Георгиева. В интервю за Радио Благоевград той направи паралел с политическата обстановка в страната, като заяви, че „циреят, в който се е..
В катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград се проведе уъркшоп „Радио на практика“. Студенти от 1-ви и 2-ри курс на специалностите „Култура и медии“ „Култура и културен туризъм“ и „Култура и културен мениджмънт“ се запознаха с тънкостите на радио новините, като в академична обстановка им беше представена..
Маги Назер е основател и изпълнителен директор на фондация „Солидарност в действие“. Завършила е социология в Колежа Мидълбъри в САЩ и магистратура „История на жените и половете“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Тя е активен застъпник на равнопоставеността между половете и превенцията на насилието. Посетила е над 40 държави, сред..