Темата със спекулациите по отношение на „шопската нация“ беше дискутирана на конференция в в Босилеград, Сърбия. По време на форума, в който участваха учени, депутати, активисти, беше изказано мнението, че нашите сънародници от другата страна на границата нямат нужда от лозунги и от потупване по рамото, а от реална помощ.
Винаги става въпрос за финансиране за оцеляване, вместо за общи проекти за развитие, посочиха участници в срещата. Поставен беше и въпросът за възможност за участие на нашите сънародници зад граница с малка квота в Народното събрание.
Доцент д-р Ангел Джонев от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките въведе в темата, чиято последователност води началото си от първата половина на 19 в. Той припомни и публикациите от високо издигнати интелектуалци в сръбската страна, чиито стремежи и усилия са свързани с това да покажат, че населението в този пограничен район е нещо различно от българите и по-близко до сърбите, като го определят като „шопско“ и „торлашко“.
„Ние сме казали мнението си по въпроса и предизвикахме ответна реакция, която отчитам като реакция на одобрение в България. Въпросът е сериозен и не трябва да бъде подценяван“, каза доц. д-р Джонев.
Проблемът е сериозен, а зад него стои самата сръбска държава, посочи генералният консул на Р. България в Ниш Димитър Цанев. Той изтъкна, че има активизиране на въпроса след 2012 година, след смяната на властите. „Започва засилен процес по медии, научни конференции и симпозиуми. Като цяло има една пропагандна машина, която работи сериозно по темата“, добави той. Цанев изтъкна, че българската държава трябва да започне още по силна контрапропаганда на ниво академична общност.
Това е продължение на предходна кампания, която беше стартирана през октомври 2024г. С тази инициатива общината подтиква жителите да подсигурят по-дълъг и здравословен живот за своите любимци и ги освобождава от годишния данък за притежание на куче. От кастрацията могат да се възползват собственици на дворни кучета с постоянен адрес на територията..
Среща – дискусия на тема "Здравен и културен туризъм – потенциален източник на туристически и икономически растеж в Кюстендил и региона“ се проведе в областния град. Форумът е по инициатива на Кюстендилската търговско-промишлена палата. На срещата беше обсъдено развитието на здравния туризъм в Кюстендилска област. Бяха обмени информация, идеи и..
Полицията в Перник е разкрила кражба на голямо количество тръби, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР. С полицейска мярка за до 24 часа са били задържани двама криминално проявени мъже. След получена информация за кражба от района на пернишкия квартал „Калкас“ служители от секторите „Противодействие на икономическата престъпност“, „Противодействие на..
Минималната основна работна заплата на учителите вече е 2131 лева, а на директорите - на 2596 лева. Това стана факт, след като днес в МОН беше подписан анекс към Колективния трудов договор за 15% увеличение на заплатите на учителите, считано от 1 март. Това съобщи Диян Стаматов, председател на Съюза на ръководителите в системата на народната..
На 13 и 14 април потребители на социалните услуги и млади актьори представят в Благоевград театралната постановка „Момо“ по Михаел Енде – проект, който ще докосне публиката чрез изкуството и социалното приобщаване. Представлението ще се състои от 18:00 ч. в Камерна опера и НЧ „Н.Й. Вапцаров – 1866“ и има за цел да покаже, че театърът може да бъде..
Служители на ЮЗДП, РСПБЗН и Военно формирование 26400 заедно ще залесяват в района на Струмяни, където през лятото на 2024 година пожар засегна 16 000 декара гори. Жителите на две села бяха евакуирани, а стотици горски служители, пожарникари, военни и доброволци с дни потушаваха огъня. През изминалата година пожарите на територията на ЮЗДП са над..
Мъж на 83 години, който се загубил в гора край кюстендилското село Чудинци, е открит жив от криминалисти и пожарникари от Кюстендил през нощта на 28 срещу 29 март, съобщиха днес от полицията в Кюстендил. Издирването на мъжа започва след сигнал от близките му. Той е бил намерен премръзнал и мокър в дере, дълбоко около 50 м, в гъста гориста местност..