Природозащитната организация WWF дава нов старт на кампанията си „Абонирай се за природата“. Поводът е наближаващият празник на природата – Часът на Земята, който тази година ще настъпи точно в 20:30 ч. на 22-ри март. Фокусът на кампанията са влажните зони в България и безценната роля, която играят за поддържането на екосистемите. За да продължат да изпълняват своите жизненоважни за редица видове, включително и за човека, функции, те имат нужда от грижа.
„Съставени от разнообразни екосистеми като торфища, блата, мочурища, езера и крайбрежни естуари, влажните зони са дом на 40% от видовете в света. Те също така улавят и съхраняват въглерод, премахват замърсителите на околната среда и предпазват местните хора от наводнения. Уви, в сравнение с повечето европейски държави България е бедна на повърхностни водни ресурси. Много често статистиките показват различни, много по-оптимистични данни, но това е защото в калкулациите се взима предвид цялото количество води, преминаващи през река Дунав, които по-голямата част от страната ни няма възможност да използва. Ако изключим Дунав, се нареждаме сред държавите с най-скромен воден ресурс“, коментира Стоян Михов, ръководител на програма „Води“ във WWF.
Заплахи пред влажните зони
Според доклада на WWF „Жива планета“, публикуван есента, само за половин век сме изгубили 85% от популациите на сладководни видове и една трета от останалите ни влажни зони – световните системи за поддържане на живота. С оглед на сложния си състав те са особено уязвими, поради което са на път да изчезнат в Европа – над 90% от тях вече са пресушени. В басейна на река Дунав повече от 80% от заливните низини са загубени през последните 150 години, а с тях и услугите, които ни предоставят.
България попада в географски ширини, които са чувствителни към климатичните промени. Това оказва съществено влияние върху динамиката и количеството на валежите и се отразява пряко върху хидрологичния режим на реките. В резултат редица екосистеми деградират, а много растителни и животински видове са изложени на сериозен риск. Застрашени сме също и ние.
„Абонирай се за природата“
Кампанията „Абонирай се за природата“ се базира на научно потвърдени данни от доклада „Жива планета“. Те алармират, че изменението на климата, свръхексплоатацията на природните ресурси, унищожаването на местообитанията, болестите и разпространението на инвазивни видове тласкат екосистемите отвъд техните граници.
Веднъж повредени, те престават да осигуряват ползите, от които зависим и които днес сме свикнали да приемаме за даденост, като чист въздух, вода и плодородни почви за храна. Ако една екосистема бъде изтласкана отвъд критичния праг, това би довело до необратима промяна, която заплашва да дестабилизира обществата и да породи социални кризи, конфликти за ресурси и климатични бежанци.
„С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали отправяме посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения. Голямата ни мисия е да спомогнем за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“ и стани част от каузата на WWF с месечно дарение по твой избор. Единственият начин да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg“, призовава Елена Ганчева, ръководител на кампанията.
Как WWF ще посрещне Часа на Земята тази година?
Освен с традиционното гасене на светлините точно в 20:30 ч. на 22-ри март, тази година екипът на WWF България ще отбележи Часа на Земята със специална благотворителна инициатива. Природозащитници и доброволци ще обединят сили и рамо до рамо ще почистят замърсен с отпадъци участък от река Искър, недалеч от София. Всеки, който иска да се включи в инициативата, е добре дошъл. Подробности за организацията и за това как ще става записването, вижте на Facebook страницата на събитието. Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: БНР, БНР-Благоевград, както и други медии и организации.
Подробности можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Елена Ганчева:
По-голямата част от пожара, разгорял се в събота вечерта в община Трън, вече е локализиран. Все още има активни огнища в горската част. Рано сутринта доброволци, пожарникари, горски служители и земеделци са били разпределени по местата, в които все още гори огън, но те са трудно достъпни за техниката. Затова и днес основно ще се разчита на..
От днес до неделя Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението, младежкия порив и надеждата. За втора поредна година тук се провежда инициативата „Ела си в Благоевград“, която събира местни жители, гости на града и българи, живеещи в чужбина. Напук на юлската жега, събитието раздвижи градската сцена в типичен стил – големи дози от онези вибрации, които..
Екстремно високите юлски температури поставиха на изпитание и болни, и здрави. Какви са основните рискове за сърдечносъдовата система при пиковите горещини, какво трябва да бъде поведението ни? В предаването „Сюжети от деня“ на БНР-Радио Благоевград отговорите потърсихме от доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна..
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..