В Югозападна България, между полите на Огражден планина, се намира едно малко село с голяма история - Долене. В околностите на Долене има останки от антични и средновековни поселения. Селото се споменава в османски данъчни регистри от 1570 и 1665 година. Според първия регистър в селото живеят 2 мюсюлмански и 12 християнски домакинства. През периода XVI – XIX век в землището на селото се провежда прочутият Долянски панаир – един от най-големите панаири в европейските предели на Османската империя. През 1858 година в Долене е построено училище. Учениците са били около 30 и са се обучавали до четвърто отделение, което днес отговаря на гимназиално образование. В началото на 19-ти век е изградена и черквата „Св. Богородица“. В средата на 18-ти век в селото са живеели стотици жители, днес по списък те са едва 7 човека. Старите къщи са почти напълно разрушени, а живота в селото сякаш е спрял.
Със задачата да му даде втори шанс и да запази историята, и красотата на Долене се захваща Стефан Липийски. През 2018 г. той започва инициатива по реставрация и облагородяване на селото. С идеята да бъде запазена красотата и историята на селото, към неговата кауза се присъединява и дъщеря му Борислава Липийска. С екип от около 20 човека започват да превръщат Долене в еко селище, което с годините става все по-пригателно място както за български, така и за чуждестранни туристи. В началото на седмицата пък Долене дебютира на туристическо изложение в София, където впечатли всички присъстващи, като едно от най-атрактивните места сред участниците."Село Долене е едно вълшебно място, което съчетава вековна история, природа, човешкия дух и същевременно усилен труд", споделя в ефира на Радио Благоевград Борислава Липийска.
Освен реставрация на старите къщи, екипът на Борислава и Стефан решава да превърне цветята в символ на селото. А причината е организирането на Долянски панаир в миналото.
"Цветето, като идея, идва от храма. Целият храм е изрисуван с цветя и до ден днешен има изключително пъстри фрески на цветя по него. Оттам идва идеята да вдъхнем живот на селището освен с реставрацията, и с елемента на живота - цветето", разказва Борислава.
Основните ключови места за селото, които са напълно реставрирани, са закупени от Стефан Липийски. Останалите цветни алеи и пътеки са общински. Туристите, които посещават мястото имат достъп до всички зони в селото и отделните тематични къщи.
Селото е било прочуто и с млечните продукти, които приготвяли жителите му, а уникалното в тяхната обработка според Борислава е технологията за пренос на млякото.
"В миналото, понеже хората са имали изключително много млекодайни животни, които са били в по-високите планински пасища, от там до местноста "Папрата" хората са пренасяли млякото по млекопроводи, така наречените "маджии", това са двуцеви тръби, имаме открити такива и всъщност една част от тях ще покажем в Къщата на селското стопанство. Днес ние внедряваме голяма част от млечните продукти в кухнята, за да го запазим като рецепти, които сме събрали от местните. Едни характерни ястия като чушки с извара, една малко по-пикантна разядка, която нарекохме "Доленска разядка", това са все неща, които докосват малко или много до миналото", обяснява Борислава.
Повече за магията на Долене и запазеното минало на селото можете да чуете в разговора на Ваня Бахчиванова с Борислава Липийска.
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..
В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..
Комисията по външни работи на Европейския парламент прие през седмицата доклада за напредъка на Република Северна Македония към членство в ЕС, без нито една от предложените български поправки. Окончателното гласуване в пленарната зала е насрочено за юли. Темата бе сред акцентите в обзорното предаване “Събития и личности”. Според Виктор Стоянов,..
Оставката на Кирил Петков като съпредседател на „Продължаваме промяната“ е симптоматична за по-дълбока политическа ерозия, която засяга не само партията, но и цялостната идея за гражданска алтернатива на установения властови модел. Това коментира в ефира на Радио Благоевград Калоян Методиев, политолог и член на „Непокорна България“. Анализът му..
Служителите на звено Инспекторат към Община Благоевград започнаха да извършват проверки на документите и условията за отглеждане на домашните кучета. Кампанията стартира пред дни и ще бъде целогодишна, а не периодична. Целта е да се намали популацията на бездомните животни, които най-често са резултат от действията на недобросъвестни стопани на..