Промяната е свързана с въвеждането на възможност съдът да определи споделено родителство след развода/раздялата на родителите. Към момента споделеното родителство също е възможност, но само при взаимно съгласие на двамата родители. Ако промените влязат в сила, споделеното родителство може да бъде допускано от съда по искане на единия родител и независимо от волята на другия.
"Това би бил опасен експеримент, защото при раздяла се стартира от едно положение, при което се смята, че и двамата родители имат еднакъв родителски капацитет и ако единият смята, че другият не отговаря на съответните стандарти, може да обори презумпцията. В другите държави, където това се практикува, има редица критерии, които съдът трябва да разгледа. В случая така са написани проектозаконите, че единственото нещо, с което може да обориш тази презумпция е, че или другият родител е насилник, или по някакъв начин застрашава живота или здравето на детето. Притеснително е, че в коалиционното споразумение от януари тази година пише "въвеждане", а не "обсъждане", не "публичен дебат". Интересно е какви интереси стоят зад прокарването на тези законови промени", каза в интервю за Радио Благоевград социологът д-р Дона Пикард, която преди седмица взе участие в пресконференция на тема "Споделено родителство – баланс в семейството или опасен експеримент с децата". По думите й не са идентифицирани и рискови групи, които могат да попаднат в обсега на такива нови промени.
"На първо място трябва да има експертен дебат, след което и обществен такъв", категорична е д-р Дона Пикард.
Според адв. Пламен Борисов от фондация "За споделено родителство" там, където е въведен закон с презумпция за споделено родителство, още през първата година споровете между родители рязко спадат, както спадат и делата за домашно насилие.
"На българския съд в момента му е трудно да работи заради лошото законодателство и заради липсата на процедури. Тези неща са решени с проекта за закон", каза още адв. Борисов, който също настоява за обществен и експертен дебат по темата.
Целият разговор на Елеонора Тропанкова с д-р Дона Пикард и с адв. Пламен Борисов чуйте в звуковите файлове.
Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..
С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..
Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..
„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..