Фолклорна група „Веселина“ с преподавател Веселинка Боянова е създадена официално през 2001 г., макар че историята й започва много по-рано. Участниците в нея – деца и младежи – умело съчетават свиренето на традиционния български народен инструмент тамбура с народно пеене и в пълнота успяват да разкрият красотата на българския фолклор. С добрите си художествени изпълнения и подходящо подбрания репертоар, групата е носител на най-високите отличия от национални конкурси и фестивали и пълни душата на всеки, който я чуе.
"Началото на ФГ "Веселина" е моментът, в който децата сами решиха, че групата ще има точно това име. Това беше през 2001 г., на един фестивал в село Дрен, на който след изпълнението на сцена, журналисти посрещат децата, слизайки от сцената и ги поздравяват: "Браво деца, много сте добри! Елате да кажете сега как се казва вашата група, откъде сте" и в този момент ние нямаме име и децата решават, че трябва да кажат нещо и казват, че нашата група е Веселина. След което дойдоха при мен, да ми кажат какво са направили, че вече щяли да ни пишат по вестниците по този начин, без аз да знам и бяха много притеснени дали не им се сърдя. Аз бях много развълнувана, че те са решили нашата група да се казва именно така, кръстена на мен", сподели в ефира на Радио Благоевград Веселинка Боянова.
Децата пък споделят, че някои от тях дори не са знаели какво е то тамбура, но днес не могат да си представят ден, в който да не я хванат в ръце и да не се потопят в магичното й звучене, припявайки си любими народни песни. Много от тях мечтаят един ден да излязат на голямата сцена и вярват, че с много и постоянен труд всичко е постижимо, като имат за пример абитуриента на групата - своя батко Иван, който е започнал да свири от 4-годишен в групата, а днес вече е част от Ансамбъл "Пирин".
Интервюто на Ваня Бахчиванова с Веселинка Боянова и децата от ФГ "Веселина" можете да чуете в прикачените звукови файлове.
„ Трудът в медиите има стойност“ – това е надсловът на днешния национален протест на работещите в трите обществени медии в страната- БНР, БНТ, БТА. Минимум увеличение на работните заплати от 15% е искането на протеста, каза за Радио Благоевград вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Необходимите средства от държавния бюджет са:..
Лоша земеделска реколта очакват тази година гоцеделчевските стопани, заради неблагоприятните климатични условия в началото на пролетта. За съжаление, подобна бе картината и миналата година, когато опустошителна градушката унищожи почти на 100% реколтата в района на Гърмен и Хаджидимово. Земеделците все още чакат обещаното тогава от земеделския..
Добра кауза обедини жители на град Хаджидимово. Скоро в местността Качиката ще заблести 21-метров метален кръст, който ще пази от зло целия район. „Преди време, точно на Димитровден, с приятели взехме решението да вдигнем този християнски символ над Хаджидимово. Съгласувахме идеята си с Неврокопския митрополит Серафим и получихме неговата благословия..
Ново творческо пространство за талант, вдъхновение и мечти отваря врати в град Дупница. Автори на проекта са Десислава Кузманова и Августина Георгиева, преподавателки в Основно училище „Свети Климент Охридски“, които отварят портите на своя „Арт Портал“ за всички деца в общината. „Искаме нашият „Арт Портал“ да бъде своеобразен вход за децата към..
България изпълнява всички основни Маастрихтски критерии за присъединяване към еврозоната. Това каза в ефира на Радио Благоевград икономистът Румен Гълъбинов. по думите му, страната отговаря на изискванията за инфлация, дълг, бюджетен дефицит и лихвени проценти, като в някои от тези показатели дори се намира в по-добра позиция от много страни членки на..
Икономистът Георги Неделчев, председател на Българския съюз за директна демокрация, изрази тревога и възмущение от решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да върне на президента Румен Радев предложението за произвеждане на национален референдум относно въвеждането на еврото от 2026 година. “В резултат на това решение, ходът..
След вълнуващи финални презентации и силна конкуренция, трима победители от шести сезон на акселераторската програма Elevate към Американския университет в България (АУБ) получиха инвестиции, с които ще ускорят развитието на своите проекти. Журито присъди финансиране на създателите на електролитна напитка с български билки, на..