Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боряна Шалявска: Посоката в работата ни е младите хора да останат в Благоевград

2
Боряна Шалявска
Снимка: Елеонора Тропанкова

Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати.
През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на работодатели, неправителствени организации, финансови институции, кариерни центрове към университетите и Бюрото по труда, които представиха актуални работни позиции, стажантски програми и възможности за професионално развитие в Благоевград и региона.

"Много млади хора са успели да се запишат за стажуване в някои от компаниите, които участваха. Доколкото знам, вече има и човек, започнал работа. Нашият фокус са местния бизнес и местните млади хора - от университетите и от гимназиите, целта е да остават тук", каза в студиото на Радио Благоевград Боряна Шалявска - заместник-кмет по образование, бизнес развитие, социална и здравна политика и допълни, че намеренията им са срещите между бизнес и образование, под формата на Панаир на кариерата, да се провеждат три пъти в годината.

Предстои през новата учебна година да бъде стартирана и програма „Успешните студенти на Благоевград“, насочена към подкрепа на младите и амбициозни студенти, жители на общината.

"Програмата е продължение на вече същестуващата програма за подкрепа на деца с изявени дарби. Вече е насочена и към по-порасналите - към младите хора, които започват своето обучение в университета", каза още Шалявска.

От еднократна финансова помощ за първокурсници ще могат да се възползват студенти, приети за обучение в Югозападния университет „Неофит Рилски“ (ЮЗУ) или Американския университет в България (АУБ) за учебната 2025-2026 година, както и приети в топ 100 университета в света по класацията на Times Higher Education за 2025 година. Размерът на стипендията за студенти от двата университета на Благоевград е 1500 лв. и 2500 лв. за студенти, приети в топ 100 университета в света.

Програмата ще предлага финансова подкрепа и за студенти в трети и четвърти курс. От нея ще могат да се възползват студенти от ЮЗУ и АУБ, които ще получат до 1000 лв. за допълнително обучение или стаж, както и допълнителна подкрепа от компания-спонсор, предлагаща работни места в Благоевград.
Зам.-кметът Боряна Шалявска каза още, че до 18 май продължава конкурсът "Благоевград – университетски център", който ще определи бранда, с който ще бъде промотиран града като привлекателна дестинация за студенти и млади хора, които искат да повишат своята квалификация.

Участниците трябва да разработят графична концепция, включваща цветова палитра, типография и визуални елементи, които да могат да бъдат прилагани в различни комуникационни материали – печатни и дигитални. Предложенията трябва да включват и слоган, който да изразява идентичността на Благоевград като университетски град както на български, така и на английски език.

"Избраната визуална идентичност ще бъде използвана за брандиране и промотиране на Благоевград, чрез билбордове и табели на обществени пространства, както и за дигитални и печатни материали на събития и кампании", допълни Боряна Шалявска.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Екатерина Янчева

И най-малките, и техните педагози, имат интерес към екообразованието

Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се  повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда.  "Всяка учебна година имаме теми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:13
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18
Андрей Ковачев

Европарламентът настоява за защита на българските малцинства в Сърбия и Косово

На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..

публикувано на 11.04.25 в 11:48