Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 12 май 2025 г.

На 12 май Православната църква отбелязва паметта на св. Епифаний, епископ Кипърски и на св. Герман, патриарх Константинополски.

Свети Епифаний, епископ Кипърски, живял в IV век. По произход бил евреин, обърнал се към християнската вяра, като видял монах на име Лукиан да дава дрехата си на един беден. Поразен от тази проява на милосърдие, Епифаний се кръстил и се оттеглил в манастира, където се занимавал с преписи на книги и преуспявал в монашеския живот, като се сподобил с дара на чудотворство.

Бягал от човешка слава в пустинята, но навсякъде около него се събирали нови последователи и възниквал нов манастир.

Около 367 г. бил въздигнат за епископ на Саламин. Прочул се със своята ревност по вярата, любовта и милосърдието към бедните и с простотата на характера си. За чистотата на живота си свети Епифаний получил дара да види слизането на Светия Дух върху Светите Дарове по време на Божествената литургия.

Животът и подвизите му са описани от един от неговите верни ученици на име Йоан, покаял се бивш разбойник.

След смъртта му бил погребан с почести на 12 май 403 г. в новата църква, построена от него самия. Другият му ученик на име Полувий, който по-късно става епископ Ринокирски и се удостоява с дара на чудотворството, също описва житието му.

Седмият Вселенски събор обявява свети Епифаний за баща и учител на Църквата.

Свети Герман, патриарх Константинополски, от ранна възраст задълбочено изучава Светото писание. За светостта на живота си Герман е поставен за епископ, а впоследствие става Константинополски патриарх.

Свети Герман твърдо защитавал православната вяра от еретиците иконоборци, водени от император Лъв III Исавър (717 – 741), но силите били неравностойни и той бил принуден да напусне своята катедра.

След 14 години и 5 месеца патриаршеско служение се оттеглил в манастир, където прекарал остатъка от живота си.

Свети патриарх Герман починал през 740 г. на 95-годишна възраст и бил погребан в манастира "Хора" в Константинопол. Впоследствие мощите му са пренесени във Франция.

На Седмия Вселенски събор (787 г.) името на патриарх Герман е вписано в диптиха на светците.

Той е известен като църковен писател, написал трудове, в които разяснява Литургията и трудни пасажи от Светото писание, пише за възмездието след смъртта, както и трудове срещу ересите, а също и химни в чест на светците и Слова за празници.

На днешния ден, 12 май, обявен за Международен ден на сестринството, по решение на Светия Синод ежегодно във всички епархии се отслужва и "Молебен за здравния работник".

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца се превърнаха в детективи в Регионалната библиотека в Благоевград

Деца от Украйна и местната общност, водени от Анастасия Мишева, гостуваха в детския отдел на Регионална библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград. Тяхното посещение бе по повод Деня на библиотекаря, който се отбелязва на 11 май. Библиотекарите от отдела разказаха на малчуганите колко важна е мисията на служителите в тези културни институции...

публикувано на 12.05.25 в 16:38

Библиотекари споделиха добри практики и обмениха опит в Благоевград

Най-старата книга, която се съдържа в читалището в Благоевград, видяха библиотекарите от Благоевградска област на работна среща. Регионална библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград бе домакин на работна среща на библиотекари от областта. Събитието е под надслов „Добри практики в библиотеките“. Поводът за проявата е Денят на библиотекаря, който се..

публикувано на 12.05.25 в 16:27

Президентът внесе предложението за референдум за еврозоната в НС

На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?".  Предложението и мотивите към него, които..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Подаръци и цветя – с признание към сестринството в Разлог

По случай Международния ден на сестринството, кметът на община Разлог Красимир Герчев и зам.- кметът Гергана Костова поднесоха подаръци и цветя на специална среща, организирана от управителя на МБАЛ „Д-р Асен Велев“ - Разлог Магдалена Коцакова с главната сестра Даниела Орозова и старшите медицински сестри на всички отделения. Управителят на..

публикувано на 12.05.25 в 14:32

Разкриха лаборатория за нелегален алкохол

Лаборатория за производството на нелегален алкохол е разкрита от пернишки полицаи. Задържани са трима мъже съпричастни към незаконната дейност. Акцията е проведена на 9 май, съобщиха от полицията. След предварителна информация на външноградската магистрала в района на Перник полицаите спрели за проверка два леки автомобила. С първия се движели..

публикувано на 12.05.25 в 14:01

Деветнадесето издание на Националните филологически четения в ЮЗУ

Национални филологически четения за студенти и докторанти се провеждат в Югозападния университет „Неофит Рилски“, организирани от Филологическия факултет. Форумът, който е в чест на светите братя Кирил и Методий, привлече студенти от утвърдени български университети. Научният форум бе открит от декана на Филологическия факултет доц. д-р Радослав..

публикувано на 12.05.25 в 12:47

Перничани с подписка срещу блокадите в Княжево

Перничани и жители на Владая започнаха подписка заради протестите в квартал "Княжево". Те настояват денят, часът и мястото на блокадите на пътя Перник- София да бъдат променени. Почти всеки петък в час пик жителите на "Княжево" блокират движението в час пик, протестирайки срещу честите инциденти на пътя. Жителите на Владая и Перник, които редовно..

публикувано на 12.05.25 в 12:22