Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ралица Петкова: Опазването на природата и пчелите е моята мисия и кауза

Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки, според представителите на бранша, до 2035 година в България и в Европа може да няма вече пчели. Тази тревожна прогноза бе направена на проведена миналата седмица пресконференция с участието на експерти и пчелари от цялата страна. Сред тях бе и Ралица Петкова, пчелар от Благоевград, според която в област Благоевград и в Югозапада, този проблем не е в чак толкова големи размери.

„Много сериозен е проблемът в Русенско, в района на Добрич и Плевен, все още нямаме окончателни данни на БАБХ. Това, което се съобщава е от вътрешна информация на пчеларите. Хубавото е, че нашият регион не е толкова засегнат от голям процент смъртност при пчелите. Причините са релефът, който не позволява засаждането на голям брой зърнени култури, при които се използват препарати. Затова, ние не сме толкова силно засегнати. Ние добиваме по-малко мед, но затова пък по-качествен“, коментира в студиото на Радио Благоевград Ралица Петкова.

По думите й, браншът е изправен и пред други предизвикателства, които водят до високата смъртност при пчелите. Това са климатичните промени и използваните в земеделието вредни за флората и фауната препарати.

„Затова апелирам земеделските производители – внимателно прочетете етикета на използваните препарати, информирайте се кога е точният период на пръскане, хубаво е да се извършват късно вечерта или рано сутрин, а не по обяд, когато е активният летеж на пчелата.  Добре е да се предупреждават пчеларите, когато ще има пръскания, за да не се вреди на пчелина. Защото, добре, вие ще напръскате вашата овощна градина, но ще унищожите пчелите, които опрашват вашите насаждения и така няма да имате реколта. Така че, нещата са свързани и трябва взаимно да си помагаме“, допълни пчеларката.

Ралица Петкова сподели, че след пресконференцията е участвала в среща в земеделското министерство, на която е бил коментиран проблемът с измирането на пчелите. Добрата новина е, че има чуваемост от страна на министерството, дори са набелязани конкретни мерки за решаването на този проблем, най-вече с прилагането на по-стриктен контрол по отношение използването на препаратите в земеделието.

Вносът на пчелен мед от трети страни е другият сериозен проблем в пчеларския сектор. До април 2026 г. трябва да влезе в сила и у нас Европейската директива по отношение етикетирането на пчелните продукти. На всяко бурканче с мед, продавано в търговската мрежа, ясно трябва да бъде обозначена страната производител и видовете мед, които са вложени в дадения продукт.

По повод 20 май – Международния ден на медоносната пчела дейната пчеларка организира редица инициативи. На самия 20 май, от 10 ч., на алеята за парк Бачиново, в „Градинката на пчелата“, ще се проведе тематична демонстрационна беседа с участието на деца от ЦДГ номер 12 „Алени макове“ в Благоевград.

„Изключително важно е да знаем каква всъщност, е ролята на медоносната пчела. Това е една от моите каузи, на които съм се посветила. По този повод, вече две години, организирам беседи с деца от различни училища в Благоевград и региона, на които им разказвам за ролята на медоносната пчела, за полезността на пчелите, за важността на пчеларската професия. Радвам се, че след такива срещи има обратна връзка и на децата много им харесва. Искам да надградя тази образователна моя програма с темата за опазването на природата и разделното събиране на отпадъците“, допълни Ралица Петкова, която прикани пчеларите да се обучават повече, за да могат да се справят по-адекватно със съвременните предизвикателства на пчеларската професия.

Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Ралица Петкова:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любомира Димитрова: Добре е да си позволяваме поне две почивки в годината

Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати.  В..

публикувано на 30.06.25 в 13:42

Дима Кисьова представи дебютната си поетична книга в Благоевград

Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..

публикувано на 30.06.25 в 10:03

Психологът Стела Велева: Еврото – нова валута, стари страхове

В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..

публикувано на 27.06.25 в 15:10
Виктор Стоянов

Виктор Стоянов, Фондация "Македония": Българските интереси ще бъдат отразени в окончателния текст на доклада

Комисията по външни работи на Европейския парламент прие през седмицата доклада за напредъка на Република Северна Македония към членство в ЕС, без нито една от предложените български поправки. Окончателното гласуване в пленарната зала е насрочено за юли. Темата бе сред акцентите в обзорното предаване “Събития и личности”. Според Виктор Стоянов,..

публикувано на 27.06.25 в 11:58
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Два опита за промяна рухнаха, но битката не трябва да спира

Оставката на Кирил Петков като съпредседател на „Продължаваме промяната“ е симптоматична за по-дълбока политическа ерозия, която засяга не само партията, но и цялостната идея за гражданска алтернатива на установения властови модел. Това коментира в ефира на Радио Благоевград Калоян Методиев, политолог и член на „Непокорна България“. Анализът му..

публикувано на 27.06.25 в 11:38

Проверяват домашните кучета в община Благоевград

Служителите на звено Инспекторат към Община Благоевград започнаха да извършват проверки на документите и условията за отглеждане на домашните кучета. Кампанията стартира пред дни и ще бъде целогодишна, а не периодична. Целта е да се намали популацията на бездомните животни, които най-често са резултат от действията на недобросъвестни стопани на..

публикувано на 26.06.25 в 12:13

Кирил Илиев: Време е да търсим отговорности за провала с доклада на РС Македония

Гласуването на проектодоклада за напредъка на РС Македония във Външната комисия на Европейския парламент показа един сериозен проблем – влиянието на една държава, която все още не е член на ЕС, върху решенията, които се взимат, с така наречения скрит лобизъм. Това е нещо, което е недопустимо, особено когато противоречи на националните интереси на..

публикувано на 26.06.25 в 10:51