Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на необратимост. Както в Румъния, така и нас, са активизирани всички сили, които искат да предотвратят стабилизирането на ЕС. Темата за еврото в момента се използва като знаме, под което да бъдат събрани всички сили, които биха желали страната ни да се приближи до Русия. Това е битка за бъдещето ни в ЕС, а не каква валута ще ползваме от 2026 година. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Андрей Цеков, народен представител от ПП „Продължаваме промяната“.
Той подчерта, че по отношение на критериите страната ни е изпълнила всички изисквания за влизане в еврозоната.
„Така че не очаквам формално да се появяват някакви пречки по отношение на критериите, но това, което очаквам, е насаждане на политическо напрежение, което да обрисува погрешна представа за настроенията в българското общество и това да бъде използвано евентуално при гласуването за присъединяването ни към еврозоната от пророуско ориентирани лидери. Но мисля, че на 1 януари 2026 година ще сме приключили процеса на пълноценната ни евроинтеграция“, допълни Цеков.
Той коментира и страховете на българите от повишаване на цените след въвеждането на еврото.
„Цените би трябвало да се определят от пазара, но има случаи, в които пазарът проявява аномалии и това води да поскъпване. Тези аномалии се случват заради картелни споразумения и това го виждаме, когато сравняваме цените у нас с тези в другите европейски държави. Не е тайна, че в редица страни купуваме по-евтино продукти като мляко, хляб, яйца… Аз съм правил проучване, което установи, че българинът плаща четвъртата най-висока цена в цяла Европа за литър прясно мляко. У нас то е по-скъпо отколкото е в Швеция, Испания, Португалия, Франция, Чехия. В същото време млекопреработватели казват, че продават на големите вериги млечни продукти на два пъти по евтини цени.
И тук идва темата за регулаторите. Именно тук са нашите големи резерви заради политически представени лица в тези регулатори. Те са тези, които трябва да се намесят, когато има подобни симптоми на пазара“, коментира Андрей Цеков.
По темата за довършване на автомагистрала „Струма“ той заяви, че има забавяне при изпълнение на така наречената пътна карта.
Той прогнозира, че това лято ни чакат тежки транспортни ситуации на пътя при Кресна.
Ще тръгнат ли парите по националната капиталова програма към общините, има ли притеснения за финансовото обезпечаване на всички общински проекти и има ли политически натиск върху кметовете при изпълнението на проектите, може да чуете цялото интервю с Андрей Цеков в прикачения файл.
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..
Общинският съвет в Трън утвърди предложения от кмета на общината Цветислава Цветкова бюджет за тази година. Финансовата рамка на бюджета на пограничната община за 2025 година възлиза на 15 265 216 лв., което е с близо 1,2 млн. лв. повече спрямо миналогодишния. Приходите за финансиране на делегираните от държавата дейности са в размер на 7 576 880...